Nezahánějte úzkost léky, sáhněte po přírodních sedativech

 Zdraví 
10. srpna 2019 11:19 / Šárka Sokolská
  3
📷
4 fotografie v galerii
Dlouhodobá úzkost se může odrazit na zdravotním stavu Depositphotos
Srdce vám zprudka buší tak, že máte pocit, jako by vám mělo každou chvíli vyletět z hrudníku? Váš dech je mělký a rychlý? Nemůžete se na nic soustředit a vaše myšlenky vám zběsile poletují hlavou? Tak to jsou přesně projevy úzkosti. Tento stav může trvat jen velmi krátce, ale také dlouhodobě, takže může vyvolat různé zdravotní potíže. Zbavit se jí nemusíte pouze prášky. Existují i přírodní pomocníci.

Úzkost může vyvolat celá řada životních událostí. Ať už trpíte plnohodnotnou úzkostnou poruchou nebo právě jen šílíte a potřebujete uklidnit, nesahejte hned po lécích. Zkuste nejdřív následující tipy.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje látku L-theanin, což je aminokyselina, která pomáhá omezit rostoucí srdeční frekvenci a krevní tlak. Pitím zeleného čaje tak můžete snížit úzkostné stavy. Nicméně, abyste získali z čaje potřebné množství L-theaninu, museli byste vypít nejméně 5 šálků denně. 

Heřmánek

Heřmánek je skvělá protizánětlivá bylinka, která má navíc uklidňující účinky. Bylo prokázáno, že některé sloučeniny v heřmánku se vážou ke stejným mozkovým receptorům jako Diazepam, což je lék užívaný na zklidnění a léčbu úzkosti. Heřmánek si můžete dopřávat nejen jako čaj, ale také formou potravinových doplňků.

Chmel

Pozor, to neznamená, že pitím piva zaženete úzkost. Pivo sice chmel obsahuje, ale tou nejdůležitější jeho složkou je éterický olej. Jelikož je chmel velice hořký, do čajů se přidává jenom ve velmi malém množství. Sáhněte po extraktu v podobě potravinových doplňků.

Kozlík lékařský

Tato bylinka je skvělá nejenom při úzkosti, ale především při nespavosti, jelikož obsahuje sedativní sloučeniny. Proto si kozlík lékařský dopřejte maximálně večer, jinak se vám může stát, že budete usínat v práci za stolem. Jeho vůně ale není moc příjemná, proto raději než čaj, volte kapsle či tinktury. 

Meduňka

Meduňka je úžasný uklidňující prostředek, který se používá už od středověku ke snížení stresu, úzkosti a při problémech se spánkem. I když je meduňka považována za bezpečnou bylinku, podle některých studií může naopak požití většího množství úzkost vyvolat. Proto se vždy držte návodu a začínejte s malými dávkami.

Levandule

Při výčtu uklidňujících bylinek nelze opomenout na oblíbenou levanduli. Má úžasné uklidňující účinky. Můžete si ji dopřát třeba ve formě limonády z domácího sirupu. Návod, jak jej vyrobit, jsme psali zde. Výborný je také uklidňující čaj s příměsí levandule. Její mocnou sílu můžete využít také v aromaterapii a provonět si s ní celý byt. 

Zapoťte se

Není nic lepšího, než si vyčistit hlavu sportem. Tělesná aktivita je totiž z dlouhodobého hlediska bezpečný a mocný prostředek na úzkosti a deprese. Aby to přineslo kýžený výsledek, je potřeba provádět tělesnou aktivitu alespoň 21 minut. Po této době se totiž zvýší srdeční tep, díky čemuž byste se měli cítit klidněji.  

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Řachanda je už v šestém měsíci. Herečka se přestane objevovat v seriálu ZOO

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu