Rakovinu prsu nepoznáte jen podle bulky. Nepodceňujte ani jiné varovné příznaky

 Zdraví 
26. září 2019 07:52 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rskovina prsu má mnoho příznaků Depositphotos
V ČR je každoročně diagnostikováno přibližně 7 000 nových případů onemocnění rakoviny prsu u žen. Na následky karcinomu prsu pak zemře každý rok přibližně 1 900 z nich. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí na nádorové onemocnění u žen. Přesto málokterá žena ví, jak rakovinu bezpečně poznat.

Statistiky týkající se rakoviny prsu nejsou moc příznivé. Tato nemoc patří mezi nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom více než polovina Češek prevenci, která jim může zachránit život, podceňuje. Odhalení rakoviny prsu v časném stádiu je však pro úspěšnost léčby stěžejní.

Bulka není jediným projevem rakoviny

Skoro každý bere jako hlavní a jediný příznak rakoviny prsu bulku, kterou si žena nahmatá. Jenže takovou bulku mohou klidně doprovázet změny na kůži, kterým jste nejspíše nevěnovaly žádnou pozornost. Neberte to na lehkou váhu, kontrolujte svá prsa a všímejte si všech změn. Může vám to zachránit život. Na jaké změny se zaměřit?

Změna textury kůže

Rakovina prsu může způsobit zánět kožních buněk, což většinou vede ke změnám textury vaší pokožky. Všímat si tedy můžete šupinaté kůže kolem bradavky a dvorce, která může být extrémně suchá. Tyto změny mohou také způsobit svědění, takže i jemu je dobré věnovat pozornost.

Výtok z bradavky

Pokud jste si všimly výtoku z bradavky, který může být řídký až hustý v barvě červené, oranžové nebo zelené, mějte se na pozoru. Může to být jeden z příznaků rakoviny prsu.

Zvětšení v okolí prsou – otok

Rakovina prsu může způsobit zvětšení celého prsu, nebo určité části v okolí prsu. V místě otoku bude kůže citlivá, může pnout a občas i pobolívat.

Vtažení bradavky dovnitř

Karcinom prsu může způsobit změny buněk za bradavkou, které mají za následek převrácení bradavek dovnitř prsu. Odborníci upozorňují, že takové změny mohou nastat i v období ovulace. V každém případě je nutné své tělo sledovat a o každé změně informovat lékaře.

Vyrážka podobná ekzému nebo zarudnutí bradavky

Jeden z posledních příznaků, o kterém se málo ví, je jedna vzácná změna. Jedná se o velmi ojedinělý typ rakoviny prsu zvaný Pagetova choroba. Tato nemoc na prsu způsobuje červenou svědivou vyrážku, která připomíná ekzém a je velmi nepříjemná.

Pokud u sebe nějaký z výše zmíněných příznaků objevíte, nepanikařte. Ještě to nemusí znamenat nic vážného. Rozhodně však nepodceňujte návštěvu svého lékaře.

Prevence může rozhodnout o vašem životě

Ženy by ale v prvé řadě neměly zapomínat na prevenci. Podle průzkumů prevenci podceňují jednoduše proto, že si nepřipouštějí, že by rakovinou prsu mohly onemocnět. Pokud odmítáte jít na mamograf nebo ultrazvuk, proveďte si každý měsíc v pohodlí domova samovyšetření, které zabere jen pár minut. I takto malá chvilka vás totiž může dělit od smrti. O tom, jak spolu může souviset podprsenka a rakovina prsu, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte