Ostropestřec mariánský pomůže na obnovení mozkových buněk i na celkovou regeneraci po prohýřené noci

 Zdraví 
21. prosince 2019 02:30 / Hana Jordánová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ostropestřec mariánský je nazýván bylinou opilců Depositphotos
Těšíte se na bujarou party, ale zároveň vás děsí, jak budete bojovat druhý den s následky požití většího množství alkoholu? Už nemusí. Se vším si poradí Ostropestřec mariánský. Ostropestřec je známý především kvůli svému blahodárnému vlivu na regeneraci jater, a proto také bývá často označován nelichotivým názvem “bylinka opilců”. Právě ti mají totiž kvůli nadměrnému užití většího množství alkoholu nejrůznější potíže, ale ostropestřec s nimi zatočí.

Ostropestřec mariánský je původem ze Středomoří, z Malé a Přední Asie a z Kanárských ostrovů. V současné době roste po celém světě (včetně České republiky) a na mnoha místech vzplaňuje.

Účinná droga je obsažena v listech, ale hlavně v semenech. Obsahuje nenahraditelný komplex cukrů, tuků a bílkovin, flavonolignanů, aminokyselin, silic a hořčin. Jeho plody se používají jako prevence před ztučněním jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater, i jako podpůrný přípravek v boji proti celé řadě nemocí. Z plodů Ostropestřece mariánského je vyráběna i řada průmyslových přípravků a léků. Celkově posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.

Je skvělý na obnovení mozkových buněk a na celkovou regeneraci po prohýřené noci. Používá se ve formě čaje. Pokud z něj chcete připravit čaj, semena pečlivě rozdrťte, aby léčivá látka byla co nejúčinnější. Možná jednodušší bude již rozdrcená semena zakoupit předem v lékárně nebo v prodejnách zdravé výživy. Vyhnete se tak vysilující práci s drcením. Jednu až dvě polévkové lžíce zalijte vroucí vodou a nechte asi 15 minut louhovat. Čaj popíjejte asi 4 dny před plánovanou akcí, v osudný den až po požití alkoholu, nikdy ne předtím!

Účinky

 • detoxikuje organismus
 • léčí choroby jater
 • je účinný po léčbě antibiotiky, po chemoterapii
 • snižuje projevy alergií
 • podporuje léčbu kožních onemocnění
 • snižuje hladinu cholesterolu

Léčivé účinky Ostropestřece mariánského byly známé již v Antice. Jeho prvořadé využití bylo na všechny druhy jaterních onemocnění. Jeho semena se považují za vůbec nejlepší lék na játra. Za léčivé účinky plodů této bylinky jsou odpovědny zejména flavonolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), kterým se souhrnně říká Silymarin. Tyto látky se vážou na membrány jaterních buněk a zabraňují tak vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Vedle toho i podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako dost silné antioxidanty.

Jak z výše uvedeného vyplývá, užívá se semen ostropestřece zejména při nemocech či poškození jater, ke kterým dochází např. při žloutence, cirhóze či při nejrůznějších otravách ať už v důsledku intoxikace alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami. Experimentálně bylo ověřeno, že podávání Silymarinu ve všech těchto případech nejen urychluje regeneraci jaterní tkáně, ale mnohdy i výrazně zvyšuje naději na přežití (např. po požití muchomůrky). Vedle toho droga ovlivňuje tvorbu žluči, tím i celkovou látkovou výměnu. Napravuje také poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na srdeční systém, pomáhá při migrénách a závratích.

Některé studie již potvrdily, že silymarin obsažený v Ostropestřeci mariánském chrání před poškozením DNA a snižuje aktivitu látek stimulujících růst nádorů. I proto o něm mnozí hovoří jako o „zázračné bylince“. Pomáhá při léčbě infekční mononukleózy, EBV, bakteriálním onemocnění jater, otravy z léků i při eliminaci nepříjemných následků chemoterapie. Kromě toho ale také zabraňuje oxidačnímu poškození mozku, což znamená, že zabraňuje předčasnému stárnutí mozku (a tak například Alzheimerově či Parkinsonově chorobě). Díky intenzivnímu výzkumu se kdysi mystickými vlastnostmi opředená rostlina zařadila v moderní fytoterapii mezi nejvíce prozkoumány.

Účinné látky

 • flavonolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin) - souhrnně Silymarin
 • bílkoviny (asi 27 %)
 • jedlý olej (okolo 30 %) složený z kyseliny linolové, olejové a nenasycených mastných kyselin
 • biogenní aminy tyramin a histamin
 • aminokyseliny
 • cukry
 • kvercetin
 • dehydroflavonol taxibolin
 • vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg

Ostropestřec v kuchyni

Mladé listy této rostliny jsou v některých kuchyních světa velmi často využívány. Tak například ve Francii se jedná o vyhlášenou pochoutku. Listy i květiny se konzumují jako zelenina v salátech a jako náhrada špenátu. Semena se praží a používají jako náhražka kávy. Mletá semínka se používají jako koření jednak do salátů, ale také do smoothie, polévek, nebo se z nich připravuje čaj. Jak zvládat nevolnost na cestách, si můžete přečíst zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...