Léčivé účinky soli jsou známé již po staletí. Jak poznat kvalitní solnou jeskyni

 Zdraví 
20. prosince 2019 14:12 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Solná jeskyně prospívá dospělým i dětem Depositphotos
Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod ve využití síly soli z Mrtvého moře s výrazně preventivními, léčebnými, regeneračními a relaxačními účinky. Jsou vybudovány ze soli z Mrtvého moře, z mineralizované jodové soli z Klodawy a z Himálajských solných krystalů. Solné jeskyně fungují na principu suché inhalace, tedy na dýchání vzduchu plného mikročástic suché soli.

Léčivé účinky soli jsou známé již po staletí. V současnosti se k tomuto zdroji zdraví opět vracíme. Pohybujeme se v prostředí plném kladných iontů, které vyzařují třeba televize, počítače, mobilní telefony apod. Proto nutně potřebujeme protipól - záporné ionty. Prostředí solné jeskyně je záporně ionizované, s nasycenými minerály a stopovými prvky. V případě, že pravidelně navštěvujete solnou jeskyni, dostane tělo správnou dávku záporných iontů. Má uklidňující a antistresový účinek, napomáhá v léčbě neurotických stavů a depresí.

Jak prostředí solné jeskyně na organismus funguje?

Jediná hodina v solné jeskyni se podle pozorování odborníků vyrovná 2-3 dnům pobytu u moře. Po pravidelných denních procedurách v průběhu jednoho týdne tak můžete pocítit výrazné změny na vašem organismu. Čistý ionizovaný vzduch pomáhá ke zlepšení zdravotní kondice, působí podpůrně při léčbě a relaxaci. Na stavbu jeskyně se používá sůl, která obsahuje i důležité minerály jako například železo, vápník, brom, jód, draslík či hořčík. Interiér je izolován od vnějšího okolí, čímž vzniká zároveň hypoalergenní prostor, vhodný i pro lidi trpící různými alergickými reakcemi. Inspirační sůl má navíc antibakteriální účinek, takže ve vašem těle zabíjí mikroby. Účinky solné jeskyně jsou příznivé pro všechny, a to bez rozdílu věku - od malých dětí až po seniory.

Solná jeskyně pomáhá léčit:

  • horní a dolní cesty dýchací – astma bronchiale, onemocnění plic, záněty dutin, chronické bronchitidy, respirační alergie u dětí i dospělých (terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání)
  • kožní onemocnění – kožní alergie, lupénka, dermatitidy u dospělých i dětí (mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost)
  • srdečně-cévní onemocnění – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu, arytmie
  • snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
  • zažívací problémy – vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva, gastritida, záněty střev
  • poruchy imunity u dětí i dospělých
  • poruchy nervového systému – neuróza, deprese, stres, stavy vyčerpání, přepracovanosti, chronický únavový syndrom, nespavost
  • posiluje obranyschopnost organismu
  • zvyšuje energii pro pamětové centrum a rychlé a kapacitní uložení v organismu – doporučeno pro studenty
  • revmatologická onemocnění

Pozor na kvalitu jeskyně

Jenže není solná jeskyně jako solná jeskyně. Všechny samozřejmě slibují zázračné účinky, ale některé mohou být dokonce zdraví škodlivé. Bohužel v ČR nepotřebujete k provozování solné jeskyně žádný certifikát ani atest, stačí vám pouhý živnostenský list. Pravá a zdraví prospěšná solná jeskyně musí mít systém větrání, který po každé proceduře odsaje vydýchaný vzduch a nasaje čerstvý.

Rovněž má být používána germicidální, resp. UV lampa či antibakteriální tablety do klimatizačních zařízení, které slouží k dezinfekci prostředí a také k tomu, aby v něm nemohly přežít a množit se nebezpečné bakterie. Musí být zajištěna také dostatečná vlhkost, kvalitní filtrace a zejména dostatečné množství soli. Vlhkost vzduchu ve správné solné jeskyni by se měla pohybovat do 50 %.

Teplota uvnitř by zase měla být v rozmezí 21 °C až 23 °C. Při takových ideálních podmínkách se do ovzduší uvolňují všechny potřebné minerály, které přítomná sůl obsahuje. Člověk tyto minerály přijímá dýcháním přes nos a ústa, ale do těla se dostávají i přes kůži. Samozřejmě byste si měli ověřit, do jaké solné jeskyně vstupujete. Zajímejte se o reference, které každá slušná jeskyně nabízí na internetu.

Konzultace s lékařem není nutná

I když je solná jeskyně využívána pro její zdravotní účinky, za normálních okolností se nemusíte dopředu radit s lékařem, zda ji můžete navštívit. Existují však situace, kdy je třeba návštěvu jeskyně zvážit či s lékařem konzultovat.

Do jeskyně nemůže každý

Není sem dovolen vstup s jakýmkoli akutním, infekčním onemocněním, akutní TBC, s různými formami nemocí z nachlazení, chřipkou, rýmou, akutním kašlem aj. Osobám se zvýšenou funkcí štítné žlázy, onkologickým onemocněním, závažnými nemocemi ledvin je doporučeno první vstup do jeskyně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Nevíte, jak to tam chodí? Poradíme vám

Pro jistotu si vše předem nastudujte přímo na webu solné jeskyně, kam se vypravíte. Zpravidla je doporučeno lehčí pohodlné oblečení a čisté ponožky nebo čistou plážovou obuv. Někde se do solné jeskyně vstupuje s návleky na obuv, které mají k dispozici na recepci. Pro děti jsou vhodné ponožky nebo čisté bačkůrky. Pokud si necháte jen ponožky, hrubá sůl na podlaze jeskyně vám příjemně promasíruje chodidla a bude vám na nich stimulovat reflexní body, což prospívá celému organismu. Uvnitř jeskyně je zákaz konzumace jídla a pití. V den návštěvy nepoužívejte parfém a několik hodin před neaplikujte ani deodorant.

Pak už se jen usadíte nebo položíte na pohodlné lehátko a zaposloucháte se do uklidňujících tónů relaxační hudby. Tak už nepřemýšlejte a navštivte nejbližší solnou jeskyni co nejdříve. Dáte nám za pravdu. Jak dále bojovat s alergií? Poradíme vám zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...