Bukvice pomůže při nemocech trávicího ústrojí i bolesti hlavy

 Zdraví 
15. srpna 2020 12:57 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bukvice může růst na louce i zahradě Depositphotos
Pěstujte na zahradě bukvici lékařskou, kterou používali k léčení už ve starověku. Pomáhá při nemocech trávicího traktu, ale také při bolestech hlavy, zubů a ke snížení krevního tlaku.

Bukvice byla už v minulosti jednou z nejvíce vyhledávaných léčivých rostlin. Kromě účinků na nemoci také zklidňuje podrážděné nervy nebo pomůže při nespavosti. Lehce si ji můžete nasbírat v přírodě, nebo vypěstovat přímo na zahradě.

Jemné chloupky

Rostlině se lidově říká čistec nebo betonie. Je to vytrvalá bylina. Má ztluštělý stonek s řídce rostoucími řapíkatými listy, které mají jemné chloupky. Bukvice může dorůstat až do výšky jednoho metru, převážně má ale několik desítek centimetrů. Kvete od července do září a má červené až fialové květy.

Bukvice u nás roste ve volné přírodě všude kromě hornatých oblastí. Často se objevuje ve skupinách na loukách, pastvinách, stráních, pasekách i v blízkosti vodních toků. Má raději těžší a vlhčí hlinité půdy, ale potřebuje dostatečně světlé stanoviště. Na zahradě je pro ni vhodné vlhké místo osvícené sluncem.

Semena lze koupit v některých zahradnictvích, nebo je možné si je nasbírat ve volné přírodě. Vysévají se na jaře. Pokud máte vhodné stanoviště, žádná další péče není potřeba. Bukvici sklidíte v době rozkvětu tak, že kousek nad zemí ustřihnete celou rostlinu a zavěsíte ji v menších svazcích na místo, kde proudí vzduch. Dá se také sušit rozložená na roštech, jen je potřeba rostliny obracet. Suchá rostlina se pak sbírá ze stonků do vzduchotěsných nádob a skladuje v chladnu a suchu.

Bolesti hlavy

Rostlina pomáhá například při nemocech trávicího ústrojí, při krvavých průjmech, ale také snižuje tlak. Použít se dá při vyčerpání, nespavosti, u bolesti hlavy a zubů a také u mírnějších depresí. Léčí také problémy průdušek.

Bukvice pochází z Evropy. Vyskytuje se ale na území od jihu skandinávských zemí až po sever afrických zemí. Kromě léčivých účinků se hodí i na zkrášlení jako kytice do vázy. V dřívějších dobách se o ní mluvilo jako o magické rostlině, takže ji lidé u sebe nosili jako talisman. O účincích hluchavky jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Tech

Problémy solárních technologií. Emise z výroby panelů jsou obrovské

Zavřít reklamu