Filtrovaná káva pomáhá předcházet cukrovce druhého typu
Mnoho předchozích studií prokázalo souvislost mezi vysokou spotřebou kávy a sníženým rizikem vzniku diabetu 2. typu. Nyní studie z Chalmers University of Technology a Umeå University nabízí nový pohled na toto spojení pomocí nové metody, která pomáhá rozlišovat mezi účinky filtrované kávy a vařené kávy.
Výzkum identifikoval specifické molekuly - biomarkery v krvi těch, kteří se studie zúčastnili, což ukazuje na příjem různých druhů kávy. Tyto biomarkery jsou pak použity pro analýzu při výpočtu rizika diabetu 2. typu. Výsledky jasně ukazují, že filtrovaná káva má pozitivní účinek, pokud jde o snížení rizika vzniku diabetu typu 2. Vařená káva však tento účinek nemá.
Pomocí těchto biomarkerů dokázali vědci určit, že lidé, kteří pili dva až tři šálky filtrované kávy denně, měli o 60 % nižší riziko vzniku cukrovky typu 2 než lidé, kteří pili méně než jeden šálek filtrované kávy denně.
Filtrovaná káva je nejběžnějším způsobem přípravy kávy po celém světě. Vařená káva je naopak stále velmi oblíbená u Čechů, protože v socialistických dobách nebyly jiné možnosti přípravy kávy a dodnes ji takto upravenou pijí tísíce lidí.
Podle Rikarda Landberga mnoho lidí mylně věří, že káva má pouze negativní účinky na zdraví. Důvodem by mohlo být to, že předchozí studie ukázaly, že vařená káva zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění, což je v důsledku přítomnosti diterpenu, což je typ molekuly nalezené právě ve vařené kávě.
Ukázalo se však, že při filtrování kávy jsou diterpeny zachyceny ve filtru. Díky tomu má káva naopak zdravotní přínosy, a to prostřednictvím mnoha dalších přítomných molekul, například různých fenolických látek. V mírném množství a při správné úpravě má kofein tedy také pozitivní účinky na zdraví. Dále čtěte: Voda s citronem pomáhá, ale jen ve správném množství.