S opruzeninami i plísněmi lze zatočit během koupele. Stačí do ní dát jednu přísadu

 Zdraví 
10. února 2020 13:52 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Hypermangan dokáže pomoci od řady kožních problémů Internet
Vaginální mykózy, plísně nohou či opruzeniny u dětí i dospělých - to vše dokáže člověka pořádně potrápit. Pokud některý z těchto problémů řešíte, může vám pomoci koupel, do které přidáte hypermangan. Musíte ale vědět, jak koupel připravit.

Hypermangan neboli manganistan draselný je černofialová krystalická sůl, která je velmi dobře rozpustná ve vodě. Voda pak má růžový až tmavě fialový nádech, podle kocentrace. V lékařství se využívá pro své oxidační vlastnosti jako antiseptikum k potírání ekzémů a plísní na nohou. Při používání hypermanganu je třeba si dávat pozor, protože roztok zanechává na pokožce hnědé skvrny, které však do 48 hodin obvykle zmizí. Z textilu se fleky od hypermanganu čistí octem.

Jedovatá látka

Hypermangan velmi dobře vysušuje a hlavně dezinfikuje. Při jeho použití je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Jde o jedovatou látku a pokud má pomoci, je třeba připravit opravdu slabý roztok. V žádném případě se neužívá vnitřně. Do koupele vám obvykle stačí jen pár krystalků.

Vaginální mykózy

Hypermangan účinně ničí plísňové infekce, může pomoci při gynekologických mykózách, a to i u těch, které si vyskytnou v těhotenství. Mykóza se projevuje svěděním nebo pálením v intimní oblasti, kdy dochází k zarudnutí kůže a sliznic, což vyvolává pocit pálení genitálií. Tyto příznaky lze použitím hypermanganu zmírnit až odstranit. Vždy je však třeba dbát pokynů lékaře a připravovat skutečně jen hodně slabý roztok. Voda by měla mít slabě růžovou barvu. Stačí pár krystalků důkladně rozmíchaných ve vodě. V lázni byste neměli pobývat déle jak 15 minut.

Ale pozor, pokud by roztok byl silnější a jeho barva už měla fialový nádech, hrozilo by popálení zevních rodidel. Pokud se po použití objeví zarudnutí nebo přetrvávající podráždění, obraťte se na svého lékaře.

Plísně nohou

Hypermangan je skvělým pomocníkem také při problémech s plísněmi nohou. Jestliže trpíte plísní nebo jste se vrátili z bazénu, kde snadno můžete chytit nepříjemné mykózy a podobně, pak vyzkoušejte manganovou koupel pro nohy. Ve vodě rozpusťte pár zrnek hypermanganu, voda by měla být růžová. Ponořte nohy na 10 až 15 minut do tohoto roztoku, otřete je ručníkem a použijte hydratační krém. Hypermanganovou koupel nohou můžete provádět dvakrát denně po dobu tří týdnů. O dalších radách, jak se zbavit plísně nohou, jsme psali zde.

Opruzeniny

Přesto, že je hypermangan žíravina, lékaři jej doporučují i pro koupele dětí, které trpí opruzeninami. Stačí jedno či dvě zrnka rozpustit ve sklenici vody a tu pak nalít do umyvadla nebo vany a dítěti v tomto slabě růžovém roztoku opláchnout zapruzená místa. Dítě můžete v této  lázni nechat i krátce sedět, asi tak pět minut, a to maximálně třikrát denně. Dejte ale pozor, aby se roztok nedostal dítěti o úst a očí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu