Kýchání raději nezadržujte, může to mít vážné zdravotní následky

 Zdraví 
27. dubna 2020 12:51 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kýchání je přirozený reflex Depositphotos
Kýchání je docela běžný jev, jenže v této koronavirové době se na veřejnosti snaží kýchnutí každý potlačit, aby náhodou v kolemjdoucích nevyvolal zbytečnou paniku. Lékaři ale radí kýchání moc nezadržovat, může to mít totiž velmi vážné následky.

Příčin kýchání může být několik. Může jít o reakci na silné světlo, chlad nebo změnu vlhkosti vzduchu. Zdrojem kýchání mohou být i ostrá jídla. A častým důvodem je i nachlazení.

Jde o reflex, který má na starosti nervová soustava. Je součástí imunitního systému, díky čemuž ze sebe dostáváte ven bakterie, mikroorganismy a dráždivé látky jako pyl a prach. Kýchnutím při nachlazení rozešlete do vzdálenosti až 3,5 metru dva až pět tisíc kapek složených z hlenu, slin a mikroorganismů. Deník The Daily Mail dokonce uvedl, že když si člověk kýchne třeba v MHD, jediným kýchnutím může bacily rozšířit mezi dalších 150 lidí.

Co jste možná nevěděli

S kýcháním je spojeno několik zajímavých faktů, o kterých jste možná neměli ani tušení. 

  • Při kýchnutí se zastaví všechny tělesné funkce včetně srdce.
  • Kýchat můžete jen tehdy, když jste vzhůru.
  • Proč při kýchání zavíráme oči? Je to reflex, který nás chrání před popraskáním očních žilek.
  • Kýchnutí může mít rychlost až 180 km/h, což je vyšší než rychlost orkánu.
  • Pokud byste chtěli kýchnutí zabránit, můžete si poškodit ušní bubínek.
  • Rekordmankou v kýchání je Angličanka Donna Griffith, která kýchala celých 977 dní.
  • Pokud se vám chce kýchnout, ale ne a ne k tomu dojít, pomáhá prý to, když se podíváte do zdroje intenzivního světla. Kýchnutí pak na sebe nenechá dlouho čekat.
  • Kýchají i zvířata. O tom, co to může znamenat u koček, jsme psali zde.

Kýchání nezadržujte

Kýchnout na veřejnosti považuje většina lidí za něco neslušného, a tak se snaží tento reflex potlačit. Odborníci však před tím varují, zadržení kýchnutí může mít totiž velmi neblahý zdravotní dopad.

Při kýchání dojde k velmi intenzivnímu nádechu, objem vzduchu je v dolních cestách dýchacích a cílem je, aby se proud vzduchu dostal přes horní cesty dýchací a byl vyražen nosní dutinou směrem ven. Když je to uzavřený systém, tak je to jako papiňák, a ten má nějakou pevnost. A jestliže je někde stěna papiňáku defektní, může dojít k úniku vzduchu někam jinam, popsal celý proces český lékař Viktor Chrobok. Vznikne tak takzvaný emfyzém, kdy se vzduch dostane do podkoží a bubliny vzduchu zůstanou v tkáni.

Bolest v krku, roztržený bubínek i mrtvice

Pokud se snažíte kýchnutí potlačit, způsobí to masivní zvýšení tlaku ve vaší hlavě, které vede až ke zranění, jako je roztržení bubínku, zranění bránice, prasknutí cévy a svalů hlavy, prasknutí cévy v oční bulvě, poškození dutin a ve vzácných případech dokonce i ke krvácení do mozku. Existuje i případ, kdy ženě s osteoporózou po zadržení kýchnutí praskla žebra. Jiný mladý muž z Velké Británie si zase potlačením kýchnutí způsobil poničení sliznice v hltanu, které vyústilo v silné bolesti v krku.

Jde ovšem o extrémní případy. Daleko častěji jsou následky potlačení kýchnutí méně závažné. Zvýšený tlak na dutiny může u člověka vyvolat třeba závratě.

I když se tedy lidé snaží ze společenských důvodů kýchání potlačit, neměli by to podle lékařů dělat. Navíc, co se týče obavy z šíření bakterií do okolí, je podle odborníků větší pravděpodobnost, že se člověk nakazí kontaktem s klikou od dveří ve veřejných prostorách, než když v jeho okolí někdo kýchne.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu