Na nemoci srdce umírají lidé nejčastěji. Poznejte první projevy včas
Srdce a celá oběhová soustava patří k tomu, na čem je náš život zcela závislý. A současně je to právě náš životní styl, kterým si své srdce ničíme. Doporučujeme se začít srdci věnovat dřív, než bude pozdě.
Nejrizikovější faktory
I když se některé srdeční nemoci vyvíjejí nezávisle na našem jednání, nejčastější poškození srdce vznikají na základě špatné životosprávy, z nedostatku pohybu a při déletrvajících stresech. Neřekneme nic nového, když mezi špatnou životosprávu zařadíme kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu, přejídání se, a to ještě naprosto nevhodnými potravinami. Bohužel, protože jsou všechny funkce těla provázané, dochází k tomu, že některé poruchy ještě dále umocňují už tak vzniklá poškození. Typickým příkladem tak může být metabolický syndrom. Kvůli zvýšené hladině cukru v krvi pak dochází k dalšímu poškozování cév i srdce.
Jak předejít potížím
Prevence je jedinou a nejlepší cestou. Důležité je mít dostatek pohybu, nepřejídat se, jíst hodně zeleniny, přiměřeně ovoce a zaměřit se na zdravé potraviny s nižším obsahem cukru, soli a nevhodných tuků. Naopak dodat tělu potřebné omega 3 mastné kyseliny třeba prostřednictvím kvalitních ryb. Pokud kouříte, je třeba okamžitě přestat. I pozdní zanechání tohoto zlozvyku vám může přinést pár let života navíc. Alkohol pijte jen málo. Pokud můžete zcela abstinovat, bude to výhodou.
Projevy onemocnění srdce
Záleží samozřejmě na konkrétní nemoci. Při ischemické chorobě srdeční dochází k bolestem za hrudní kostí, bolestem levé paže a pocitu nedostatku vzduchu. Potíže odezní při uklidnění. Při infarktu je bolest za hrudní kostí silná. Vystřeluje do levé ruky, břicha či zad. Někdy může mít charakter pálení. Často dojde ke zvracení, pocení a silné úzkosti. Infarkt ovšem může proběhnout i bez příznaků. Srdeční selhávání se projevuje především prohlubující se dušností, otoky, městnáním krve a tekutin v různých částech těla. Více o některých onemocněních srdce si můžete přečíst třeba v článku zde.
Bylinky mohou pomoci
Základem léčby je sledování lékařem. Je celá řada preparátů, které může předepsat. Po konzultaci s lékařem můžete také vyzkoušet některé bylinky. Pomocníkem vám může být česnek, hloh či jmelí. Důsledně ale postupujte tak, jak vám lékař doporučí. Některé divoké kombinace by vám mohly naopak velmi ublížit. U některých chorob také není jiné cesty, než podstoupit operaci či dokonce transplantaci srdce.