Lněné semínko podpoří vaše zdraví, zlepší trávení i kvalitu vlasů a nehtů

 Zdraví 
22. března 2021 10:02 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Lněné semínko je zdraví prospěšné a dostupné Pixabay
Vedle chia semínek je lněné semínko dalším užitečným pomocníkem pro zdravý životní styl. Máme pro vás podrobnější informace.

Lněné semínko se dá koupit ve dvou variantách. Zlatavá chutná spíš máslově a hnědá více oříškově. Z hlediska zdraví mezi nimi není větší rozdíl. K dispozici je též lněný olej.

Obsah látek

Lněné semínko obsahuje řadu tělu prospěšných látek. Najdeme zde spoustu vlákniny, bílkovin, omega 3 i omega-6 mastných kyselin. Vitaminy řady B, vitamin C a E. Z minerálů je třeba zmínit vápník, hořčík, draslík, zinek, jód, fosfor, mangan i selen. Jsou tu i různé lignany, které zajišťují rostlinám ochranu před patogeny a antioxidanty. Je dobré si uvědomit, že ne každá odrůda má správný obsah a poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Optimální poměr zajišťuje zejména odrůda Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders a Libra.

V čem prospívá

Konzumací lněného semínka si zlepšíte své trávení. Budete mít kvalitnější vlasy i nehty. Také snížíte hladinu cholesterolu, neboť se předpokládá, že vláknina se ve střevě váže s cholesterolem a brání jeho většímu vstřebávání, čímž se pochopitelně sníží jeho hladina v krvi. Díky přítomnosti protizánětlivé ALA omega-3 mastné kyseliny se snižují zánětlivé markery. Hodí se při artritidě, infekcích močového měchýře, bolestech v krku, infekcích horních cest dýchacích, při kašli, ale také při AIDS, depresích a u systémového lupusu. Více o omega mastných kyselinách si přečtěte zde. Někdy bývá také považováno za dobrou prevenci rakoviny prsu, prostaty, plic i tlustého střeva. Mírně ředí krev, brání nadměrné srážlivosti a tím tvorbě trombů.

Jak užívat

Pokud chcete lněné semínko konzumovat vcelku, je třeba jej dobře rozkousat. Ještě lepší je, pokud těsně před přípravou lněné semínko rozemelete. Skvěle se k tomu hodí jednoduché rotační kávové mlýnky, které se dají pořídit za několik stovek. V nich ostatně můžete mlít i jiné potraviny. Po rozemletí spotřebujte semínko co nejrychleji. Můžete si připravit nálev, kdy jednu lžičku rozdrceného semínka zalijete studenou vodou a necháte přes noc louhovat. Urychlit vše můžete použitím horké vody a louhujete pak jen 15 minut. Přidávat lněné semínko lze i do různých pokrmů. Výborné je, že z něho lze vyrobit náhražku mouky, která se dobře hodí k obalování smažených pokrmů. Zkuste si rozemlít semínko na mouku a použít s vajíčkem jako těstíčko. Také lze použít mouku z lněného semínka místo hladké mouky v trojobalu a navrch místo strouhanky použít kombinaci mandlové mouky a parmazánu. Výsledek je vynikající. Ostatně lze i vynechat vajíčka, protože jedna lžíce mletého semínka se dvěma až třemi lžícemi horké vody vytvoří gel, který vajíčko nahradí. Lněný olej pak používejte výhradně pro studenou kuchyni. Jak drcené semínko, tak olej lze používat i zevně. Denní dávka není nijak přísně omezená. Pro detoxikaci střev se užívají třeba až tři lžíce denně po dobu tří týdnů.

Kdy nepoužívat

Jsou některé situace, kdy byste se měli konzumaci lněných semínek vyhnout. Jednou z nich je například těhotenství a kojení. Také lidé, kteří užívají léky na ředění krve by neměli větší množství lněných semínek užívat. Protože lněné semínko ředí krev, je vhodné též přestat s jeho pravidelnou konzumací alespoň 14 dnů před plánovanou operací. Pozor si dávejte na nezralá lněná semínka, která mohou být i jedovatá. Jakkoli může lněné semínko zlepšit stav zánětů v těle, u některých střevních zánětů mohou pacienti reagovat naopak zhoršením. Je proto vždy dobré věc vyzkoušet a také konzultovat s lékařem. Pozor by si měli dát i lidé s nízkým tlakem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Dům a zahrada

Připravte si tablety na čištění záchodu. Postačí vám tři suroviny: Jedlá soda, kyselina citronová a...

Zavřít reklamu