Jak se rychle zbavit křeče v noze a jak jí lze předcházet

 Zdraví 
14. března 2021 14:02 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Svalová křeč dokáže člověka úplně zmrazit Depositphotos
Svalové křeče znepříjemňují život ženám i mužům všech věkových kategorií. Nejčastěji se jedná o křeče dolních končetin, zejména lýtek, které obvykle přicházejí v noci a brzkých ranních hodinách. Mohou vznikat z různých důvodů a od toho se odvíjí i následná léčba. Jak se jich zbavit ve chvíli, kdy se objeví a jak jim předcházet?

Silné bolesti, která znenadání udeří v různých částech těla, se chce každý co nejrychleji zbavit. Pokud se tento problém týká i vás, určitě jste již mnohokrát zkusili bolavé místo masírovat, aby se prokrvilo, ale úleva nepřicházela. Odtrpěli jste si chvilkovou křeč, která přešla, ale zanedlouho se objevila další. V tomto článku se dočtete, které metody opravdu uleví od bolesti a zabrání křečím do budoucna.

Svalová křeč je ochrannou reakcí svalu, kdy se sval prudce stáhne, aby zabránil možnému poškození. Nejčastěji k tomu dochází kvůli únavě, chladu, špatné životosprávě, nesprávnému zatížení určité svalové skupiny, ale i z důvodu dehydratace, chronické žilní nedostatečnosti, těhotenství, nadváhy, nedostatku minerálů, a mohou je způsobovat i některé léky, alkohol, sedavý způsob života, diabetes, ale i nevhodná obuv či stres.

Když chybí hořčík

Důvodem křečí kosterního svalstva může být i hypomagnezémie, tedy nedostatek hořčíku. Vápník a hořčík jsou totiž při ovládání svalových zakončení zásadní a musí být ve správném vzájemném poměru. Důležité jsou ale i další minerály, jako například již zmiňovaný vápník, vitamin D, který zajišťuje správné vstřebávání vápníku, či draslík.

Jak se křeče zbavit, když vás zasáhne

• Dopřejte si koupel

Sval zasažený křečí je potřeba zahřát. Ideální je navštěvovat v rámci prevence saunu, ale doma si můžete napustit i horkou vanu, nebo na místo přiložit nahřívací polštářek, jak jej vyrobit jsme psali zde. Pomůže i nahřátý ručník nebo kapesník namočený do horké vody (a vyždímaný). V případě koupele můžete využít i sílu rozmarýnu či arniky tím, že přisypete trochu bylinky do vody.

• Sval zahřejte zevnitř

Od křeče pomůže ulevit i šálek horkého čaje, který zahřeje organismus zevnitř. Nejlepší je si pravidelně dopřávat antirevmatický čaj, který obsahuje potřebné minerály.

• Nesnažte se to rozmasírovat

Když vás chytne křeč, první reakcí bývá snaha bolest rozmasírovat a nedokrvenou partii prokrvit. Podle lékařů je to ovšem velká chyba, protože masáží staženého svalu jej můžete i poškodit. Při křeči totiž dochází ke vzniku drobných trhlinek ve svalu, které můžete masáží dokonce zvětšovat.

• Protáhněte sval

Svalová křeč dokáže doslova zastavit v pohybu a člověka úplně zmrazit. První pomocí tak může být postižený sval protáhnout. Snažte se proto udělat takový pohyb, při kterém se bolavý sval co nejvíce natáhne. Můžete ho zkusit i rozhýbat a pokusit se projít.

• Jednoduchý cvik

Při akutní křeči také může pomoci zakroucení. Nejprve přestaňte s pohybem, který křeč vyvolal, a poté začněte lehce kroutit palcem u nohy. Připojte i další prsty, pak celé chodidlo a nakonec zapojte celou nohu. Měli byste cítit pozvolný ústup bolesti.

Jak křečím předcházet

Kromě udržování správné hladiny hořčíku je potřeba dbát i na zdravou životosprávu, dostatečný pohyb a snížit případnou nadváhu. Po cvičení se vždy adekvátně protáhněte. Křeče může způsobovat i nedostatečný příjem tekutin, proto se zaměřte i na pitný režim. Dopřejte si koupele a nechte svaly občas relaxovat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...