Ne vždy naše peněženky na zdravé potraviny stačí. Tipy, jak levně nahradit nezdravé potraviny

 Zdraví 
15. května 2021 19:03 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Příklad zdravého "zobání" šetrného k peněžence Pixabay
Všude se můžeme dočíst o různých zdravých potravinách, ale ne vždy na ně naše peněženky stačí. Přitom se dá někdy nahradit nezdravé zdravým levně. Máme podrobnější informace.

Najít soupis všemožných potravin, které jsou z hlediska dlouhodobější konzumace problematické, není složité. Ale ne vždy je současně k dispozici informace, čím nezdravé potraviny nahradit.

Pečivo a nevhodné přílohy

Pro řadu lidí je nevhodné konzumovat pečivo. Například pro ty, kdo trpí celiakií či mají jinou formu nesnášenlivosti lepku. Jiní se pečivu vyhýbají kvůli redukci hmotnosti. Je sice možné si kupovat speciální pečivo pro celiaky, ale jeho cena je opravdu vysoká. Pro ty, kdo se klasickému pečivu vyhýbají kvůli hubnutí, zase nejsou náhražky pro celiaky vhodné, neboť obsahují velké množství sacharidů. Nejjednodušší proto je pečivo vypustit zcela a nahradit jej zeleninou. Pomazánka se dá umístit na kolečka či plátky salátových okurek, ředkve, kedlubny či cukety. Když se naučíte přikusovat zeleninu k jídlu místo klasických příloh ve formě bílé rýže, těstovin či knedlíků, určitě neuděláte špatně. Množství konzumovaných brambor je také vhodné omezit ve prospěch květáku, brokolice, mrkve či třeba dýně. Špagety se dají nahradit špagetovou dýní nebo i na úzké proužky nakrájenou cuketou.

Pamlsky a dobroty při posezení

Je jasné, že do lidského života patří různé chvíle, kdy si chceme dát něco dobrého, kdy chceme posedět s přáteli. Klasické řešení ve formě smažených brambůrků, bonboniér a dalších ne zcela zdravých produktů je možné nahradit vhodnější formou, kterou jsou určitě kvalitní ořechy či sušené ovoce. Můžete si pochutnat na pražených dýňových semínkách. Lze podávat i zdravou zmrzlinu, kterou připravíte z mraženého ovoce a smetany. Dosladit lze čekankovým sirupem s velmi nízkým obsahem sacharidů. Dají se připravit i různé zákusky, které budou bez lepku a vyhoví i těm, kdo chtějí jíst zdravě. Své místo při posezení mohou mít i kvalitní sýry. Chcete-li připravit jednohubky, dejte dolů plátek okurky nebo ředkvičky místo pečiva.

Nápoje

Klasické slazené limonády lze nahradit neslazenou citronádou nebo i třeba sycenou vodou oxidem uhličitým. Jde určitě o menší zlo než pít slazené nápoje. Kdo se potřebuje vyhnout kávě, může využít řadu klasických kávových náhražek, kterých je na trhu celá řada. Místo černého čaje lze zařadit čaj bylinkový. V horkých měsících můžete čaje i vychladit a podávat třeba i s ledem, ačkoliv je dobré mít na paměti, že lépe zaženete žízeň nápojem vlažným. Nepohrdejte čistou vodou, obzvlášť pokud máte povědomí o dobrém složení vody ve vaší vodovodní síti.

Superpotraviny

Všechny možné zaručené potraviny, které mají mít až nadpřirozené účinky, nahraďte běžně dostupnými variantami. Jezte proto sezonní ovoce a zeleninu. Dbejte na slušný podíl salátů a jiných zelených forem. Zeleninu si dopřávejte skoro ke každému jídlu. Nezapomínejte na to, jak zdravé jsou potraviny jako například kysané zelí, kysané mléčné produkty, borůvky, naklíčená semínka, ořechy. Další inspiraci můžete načerpat i v článku zde. Sbírejte na čistých místech kopřivy. Využívejte nať z ředkviček. Pěstujte si bylinky v květináči.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...