Vitamíny mohou našemu tělu škodit víc, než si myslíte. S čím bychom to neměli přehánět?
Dokonce i po desetiletích výzkumu vědci neprokázali, že konzumace vitamínů zlepšuje zdraví nebo imunitu.
Multivitaminy
V minulosti byly multivitaminové doplňky považovány za klíčové pro optimální zdraví. Zvláště v kombinaci s vitamínem C (na podporu imunity), vitamínem A (ochrana očí) a vitamínem B (jako zdroj energie). Nyní však odborníci doporučují, abyste to s multivitaminovými doplňky raději nepřeháněli, protože vyvážená strava obsahuje dostatek látek i vitamínů, které tělo potřebuje.
Antioxidanty
Díky dobrému marketingu se nadměrně konzumují i antioxidanty. Nicméně málokdo ví, že jejich pravidelná konzumace je spojena s vyšším výskytem některých typů nádorových onemocnění. Vitamíny A, E a C jsou známými antioxidanty, o kterých se dlouho a pozitivně hovořilo v souvislosti s prevencí rakoviny. Nedávné studie tvrdí opak - nadměrná konzumace antioxidantů může mít škodlivý účinek.
Vitamín B3
Ani tento vitamín byste v chemické formě neměli příliš konzumovat. Raději si místo pilulek dopřejte tuňáka či lososa. Po mnoho let je vitamín B3 považován za ochranu zdravého srdce a prevenci Alzheimerovy choroby. Rozsáhlá studie z roku 2014 však potvrdila, že dlouhodobě působící zvýšené dávky vitamínu B3 vůbec nechrání před infarktem či mrtvicí a nesnižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Nadměrná konzumace vitaminu může navíc způsobit problémy s játry a zvýšit pravděpodobnost vnitřního krvácení.
Vitamin E
I tento vitamín se jistý čas spojoval s prevencí rakoviny, ale výzkum z roku 2011 ho postavil do jiného světla. Bylo zjištěno, že muži, kteří jej pravidelně užívali, byli náchylnější ke vzniku rakoviny prostaty. Pokud si myslíte, že vám v těle chybí vitamín E, jezte více zeleniny.
Z uvedeného je patrné, že mnozí lidé pod vlivem masívní každodenní reklamy jsou ochotni vyhazovat peníze za chemické produkty, které jim mnohdy spíše škodí.