Vitamíny mohou našemu tělu škodit víc, než si myslíte. S čím bychom to neměli přehánět?

 Zdraví 
21. srpna 2017 12:48 / Monika Thomsonová
  25
📷
6 fotografií v galerii
Mimořádným zdrojem přírodních antioxidantů jsou například borůvky, ale také zelený čaj a různé druhy ovoce. Shutterstock
Mnoho lidí přijímá vitamíny jako denní výživový doplněk s přesvědčením, že takový vitaminový koktejl prospívá jejich zdraví. Paradoxně však může většina vitaminů více ublížit než pomoci.

Dokonce i po desetiletích výzkumu vědci neprokázali, že konzumace vitamínů zlepšuje zdraví nebo imunitu.

Multivitaminy

V minulosti byly multivitaminové doplňky považovány za klíčové pro optimální zdraví. Zvláště v kombinaci s vitamínem C (na podporu imunity), vitamínem A (ochrana očí) a vitamínem B (jako zdroj energie). Nyní však odborníci doporučují, abyste to s multivitaminovými doplňky raději nepřeháněli, protože vyvážená strava obsahuje dostatek látek i vitamínů, které tělo potřebuje.

Antioxidanty

Díky dobrému marketingu se nadměrně konzumují i antioxidanty. Nicméně málokdo ví, že jejich pravidelná konzumace je spojena s vyšším výskytem některých typů nádorových onemocnění.  Vitamíny A, E a C jsou známými antioxidanty, o kterých se dlouho a pozitivně hovořilo v souvislosti s prevencí rakoviny. Nedávné studie tvrdí opak - nadměrná konzumace antioxidantů může mít škodlivý účinek.

Vitamín B3

Ani tento vitamín byste v chemické formě neměli příliš konzumovat. Raději si místo pilulek dopřejte tuňáka či lososa. Po mnoho let je vitamín B3 považován za ochranu zdravého srdce a prevenci Alzheimerovy choroby. Rozsáhlá studie z roku 2014 však potvrdila, že dlouhodobě působící zvýšené dávky vitamínu B3 vůbec nechrání před infarktem či mrtvicí a nesnižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Nadměrná konzumace vitaminu může navíc způsobit problémy s játry a zvýšit pravděpodobnost vnitřního krvácení.

Vitamin E

I tento vitamín se jistý čas spojoval s prevencí rakoviny, ale výzkum z roku 2011 ho postavil do jiného světla. Bylo zjištěno, že muži, kteří jej pravidelně užívali, byli náchylnější ke vzniku rakoviny prostaty. Pokud si myslíte, že vám v těle chybí vitamín E, jezte více zeleniny.

Z uvedeného je patrné, že mnozí lidé pod vlivem masívní každodenní reklamy jsou ochotni vyhazovat peníze za chemické produkty, které jim mnohdy spíše škodí. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej