Změnou stravy se lze chránit před rakovinou. Co vyloženě škodí a co nám prospívá?

 Zdraví 
24. února 2018 14:12 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zelenina a některé druhy ovoce jsou pro naše zdraví pravým požehnáním Shutterstock
Každému je jasné, že k tomu, aby v těle vznikla rakovina, je třeba kombinace mnoha příčin. O některých víme, o jiných tušíme. Co může udělat člověk, aby se rakovině vyhnul, případně jak může být sám nápomocný léčbě? Máme zajímavé informace.

Vědci v posledních létech stále více upozorňují na to, že vznik nádorového bujení jde ruku v ruce s kombinací vystavení našeho těla rakovinotvorným látkám a nízké imunity, případně určitých genetických předpokladů. To vysvětluje i zdraví některých osob, které žijí velmi nezdravě.

Typickým příkladem jsou někteří kuřáci, kteří se přes svůj zlozvyk dožívají v pevném zdraví i sta let. Vysvětlení je ovšem prosté. Mají štěstí a díky svému zbylému životnímu stylu nedávají rakovině šanci. Problém většiny civilizovaného světa je ovšem v tom, že chceme mít své zlozvyky a ještě netoužíme po životním stylu lidí, kteří jsou dlouhověcí.

Živočišné produkty

Ačkoliv živočišná strava patří odpradávna k člověku a dokonce se zdá, že v určitém věku je pro rozvoj jedince důležitá, nikdy tomu nebylo tak, že by převažovala či dokonce tvořila páteř jídelníčku. Lidé se živili sběrem rostlin, kořínků, plodů a lovem. V oblastech, kde živočišná strava převažuje, šlo zase zejména o rybí maso a další podobné živočišné produkty.

Stále častěji se ve studiích potvrzuje souvislost mezi výskytem rakoviny a příjmem živočišné potravy. Lze to tedy řešit odmítnutím konzumace zvířat. Ale ještě spíš jde o to si uvědomit, že v určité rozumné míře nemusí živočišné produkty vadit. Škodí ve chvíli, kdy musí být v jídelníčku každý den.

Čím škodí

Jedním z vysvětlení je skutečnost, že k trávení živočišných produktů potřebujeme hormony slinivky. Tyto hormony mají v těle ovšem i jiné funkce. Jednou z nich je i schopnost zbavit rakovinné buňky, které v těle běžně vznikají, jejich ochranného obalu. Takto zviditelněná rakovinná buňka se potom stane snadným terčem imunitního systému, který ji jednoduše zlikviduje. Jestliže ale vyčerpáme slinivkové hormony na trávení živočišné stravy, rakovinné buňky zůstanou ukryty a vesele se množí.

Zeleninové a ovocné šťávy

Vedle radikálního omezení příjmu živočišných produktů bychom měli mít na paměti, že dalším skvělým přírodním produktem, který působí proti vzniku rakoviny, jsou čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Zde je ale třeba upozornit, že mluvíme opravdu o šťávách čerstvých, které obsahují skutečně velkou porci enzymů a dalších látek. Celé to funguje tak, že rakovinná buňka obsahuje enzym, který reaguje s látkami z některých zelenin a ovoce. Produktem reakce je likvidace rakovinné buňky. Jde o zjednodušený pohled, ale pro praktický život má smysl vědět, že stojí za to si pořídit kvalitní lis na ovoce a zeleninu a pravidelně si připravovat šťávu z červené řepy, kořenové zeleniny a třeba i kvalitní šťávu z místních jablek a dalšího ovoce.

Cukr

Už několikrát jsme v jiných článcích upozorňovali na škodlivost cukru. Strava, která je příliš bohatá na cukry, vytváří živnou půdu pro vznik rakoviny a pro její rozvoj. Rakovinné buňky totiž spotřebují zhruba 4 – 5 krát více glukózy než běžné buňky zdravé. Jestliže nebudou mít glukózy nadbytek, budou strádat, což se projeví mnohem nižší pravděpodobností vzniku rakoviny, ale samozřejmě i v celkově lepším zdravotním stavu. Nejde pochopitelně jen o konzumaci cukru. Jde i o konzumaci pečiva, mouky a přehánět to nemůžeme ani s ovocem. Další inspirací o cukru může být třeba článek zde.

Vitamin C, omega 3, vitamin D

Vitamin C je rozhodující pro mnohé procesy v těle. Některé studie potom experimentují s podáváním tohoto vitaminu nitrožilně. A právě zde se dosahuje pozoruhodných výsledků přímo v léčbě některých druhů rakovin. Rakovinné buňky jsou vystaveny oxidačnímu stresu a nápor nevydrží.

Dalším blahodárným prvkem naší stravy jsou omega 3 mastné kyseliny, které na rozdíl od omega 6 mají také schopnost nás chránit před nádorovým bujením. Také dostatek vitaminu D se podílí na schopnosti organismu se bránit onemocnění.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...