Plevel, který se kdysi užíval jako zelenina, má zázračné účinky. Moc se o tom ale neví

Léčivá bylina dálného Severu běžně roste i u nás
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
14. dubna 2018 14:03 / Shutterstock
  0   0
V Čechách roste tato až dvoumetrová bylina hlavně podél vodních toků, ale i na loukách, ve vlhkých lesích či příkopech. Od vidění ji asi zná snad každý, ale už málokdo tuší, že děhel patří k nejstarším léčivým rostlinám severní Evropy. Budete překvapeni, s jakými všemi neduhy si tento plevel umí poradit.

Děhel roste skoro v celé Evropě, Malé Asii, Arménské vrchovině a v jižnějších částech Sibiře až po Bajkal. Objevuje se také v Kanadě, zde je však nepůvodním druhem. V České republice se vyskytují dva poddruhy. Děhel lesní horský (Angelica sylvestris subsp. montana) a děhel lesní pravý (Angelica sylvestris subsp. sylvestris).

Angelica znamená latinsky andělská. Sylvestris znamená v lese nebo planě rostoucí rostlina. Podle legendy archanděl Gabriel prozradil jednomu poustevníkovi blahodárné účinky této rostliny nejen na dýchací cesty. Proto se děhel lesní někdy označuje i jako andělika lesní. Výborné léčivé účinky má i další nenápadná rostlina, o které jsme psali zde.

 Do 20. století byl děhel lesní využívaný jako zelenina. Rostlina zabraňovala kurdějím a dala se navíc dobře skladovat. Stonky se jedly čerstvé, ale listy se po naložení do octa mohly přidávat i pod maso. Proč se děhel přestal jako zelenina užívat, nikdo neví. Z rostliny se také získávalo žluté barvivo.

Zázračný plevel

Účinky děhelu na lidské zdraví jsou opravdu velmi široké. Kořen děhelu byl používaný v tradiční rakouské medicíně ve formě čaje, který pomáhal pro léčení poruch zažívacího traktu, dýchacího ústrojí, nervového systému, a také proti horečkám, infekcím a chřipce. Děhel lesní pomáhá také zlepšit chuť k jídlu, funguje proti plynatosti a uvolňuje křeče.

Děhelu se také přezdívá léčivá bylina z dálného Severu. Ve Skandinávii se tato bylina pěstovala už ve 12. a 13. století, planě rostoucí rostliny jsou dnes v některých státech chráněné. V laponských zemích dobře věděli, že když děhel a andělíka rostou společně s kopřivami, budou obsahovat zvlášť vysoký podíl éterických olejů.

Posiluje celý organismus

Účinnými látkami v kořenech jsou éterické oleje, hořčiny, flavony, kumariny, třísloviny, pryskyřice a cukry. Podporují trávení, aktivují žaludek, žlučník a slinivku a zvyšují prokrvení vnitřních orgánů. Při horečce a chřipce posilují imunitu, zbavují plíce a průdušky hlenů, uvolňují nos a vedlejší nosní dutiny. Jsou dobrodiním pro lidi, kterým je pořád zima.

V době zvýšeného rizika nakažení nebo při revmatických potížích si připravte speciální kořenovou koupel. Dvě hrsti sušeného kořene ve 2 litrech vody přiveďte k varu a pod pokličkou nechejte louhovat 10 minut. Mezitím si napusťte vanu a přilijte do ní scezený odvar. Ve vodě zůstaňte alespoň 30 minut. Děhel může aktivovat opožděnou menstruaci, proto by se neměl užívat v době těhotenství.

Děhel nahradí i kinedryl

Pokud půjdete na procházku do přírody a na děhel narazíte, klidně si ho nasbírejte. Skvěle vám totiž poslouží i v autě.

Vůně rozdrcených listů prospívá hned dvojnásobně: v autě se postará o svěží, příjemný vzduch, například v zácpě během jízdy za slunečnou dovolenou, a současně působí proti kinetóze (nevolnosti při jízdě automobilem).

📷
3
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Pozor na otravu šťávou z červené řepy
Ranní rozcvička vás nastartuje. Vyzkoušejte.
Pijte vodu s citronem a petrželkou. Budete překvapeni, co to s vaším tělem udělá
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Zprávy

Na ministerstvech ubyde až desetina míst. Kdo se má nejvíce obávat?

Bydlení

Na co si dát největší pozor při zařizování koupelny pro seniora

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn