Okolí si myslí, že jste stále naštvaná a vy o tom nic nevíte? Pak trpíte syndromem RBF
V zrcadle to nepoznáte. Stačí se ale podívat na fotku, pořízenou v okamžiku, kdy jste to nečekala. Koutky svěšené, obočí nakrčené, brada a vůbec všechno na obličeji pokleslé. Výraz, který najednou vyjadřuje nudu, omrzelost, naštvání.
Dotyčný dostal od přírody do vínku RBF, tedy „resting bitch face“. Nikterak lichotivou anglickou zkratku lze do češtiny přeložit jako mrzutý, nespokojený výraz. Nebo také jednoduše „ksicht naštvané krávy“, jak ho někteří bez servítek titulují. Život s ním není žádný med. Od dětství, kdy je člověk neustále okřikován, aby se netvářil jako kakabus, až po dospělost, kdy může pořádně zkomplikovat partnerské i pracovní vztahy.
Předmětem výzkumu
Největším spojencem syndromu RBF je čas. S přibývajícím věkem nám jako přirozená reakce na gravitaci a genetiku klesají koutky a tvář tak dostává ještě nevrlejší rysy. Některé ženy s RBF se proto svěřují do péče plastických chirurgů. Dva američtí behaviorální vědci Jason Rogers a Abbe Macbethová se nedávno rozhodli podrobit syndrom RBF důkladnému zkoumání. S pomocí počítačového programu zkoumají na více než desetitisících obrázcích lidských obličejů osm základních emocí: štěstí, smutek, vztek, strach, překvapení, znechucení, opovržení a – pro syndrom RBF tu nejklíčovější – neutralitu. Pro každou z emocí určí mapu 500 bodů na tváři, přičemž s výrazem, který tazatelé označí jako neutrální, se nejvíce shodnou emoce znechucení, opovržení a smutku.