Jak si stanovit novoroční předsevzetí a splnit je!

 Ostatní 
01. ledna 2017 07:32 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jak to udělat, aby vám novoroční předsevzetí vydržela. Internet
Tak, jako každý rok, přichází se Silvestrem otázka novoročních předsevzetí. Zhubnu, přestanu kouřit, začnu se víc hýbat a mnoho dalších obecných a téměř nicneříkajících výroků nám běhá hlavou a tak, jako každý rok, většinou skončí nezdarem. Letos to ale bude jiné - letos si stanovte svá předsevzetí chytře.

Jedním z nejčastějších předsevzetí je to, že zhubneme či začneme žít zdravěji. Mnozí lidé si však dávají cíle, které nejsou schopni splnit, tedy alespoň ne dlouhodobě.

Buďte konkrétní

Jestliže chcete zhubnout, musíte si přesně stanovit, jak moc. Jestliže si neurčitě řeknete, že prostě musíte něco shodit, pravděpodobně se vám to nepovede, protože vlastně nevíte, co přesně by se vám mělo povést. Proto si určete, že chcete zhubnout třeba deset kilogramů, a ještě lepší bude, když si rovnou naplánujete, za jak dlouhý časový úsek byste to chtěli zvládnout.
Musíte mít před sebou jasný cíl, i jasnou cestu k němu. Jestli se chcete naučit cizí jazyk, plán může znít třeba takhle: "V lednu si koupím anglicky psanou nějakou jednoduchou knihu a přečtu ji, také si koupím učebnici gramatiky a dostanu se až k sedmé lekci. V únoru si najdu rodilého mluvčího, s nímž budu mít pravidelné konverzace..."

Rozhlašte to do světa

Ať už chcete změnit cokoli - přestat kouřit, přestat pít kolu nebo se zbavit šíleného manžela, půjde to lépe, když to rozhlásíte do světa. Obrazně řečeno, svěřujte se jen svým přátelům. Čím víc lidí ale bude o vašem záměru vědět, tím víc lidí bude vaše snažení sledovat a vyptávat se, jak vám to jde.
A to vás bude maličko, ale zdravě stresovat, nebudete se chtít před ostatními shodit, a tím déle vám odhodlání vydrží. Takže pokud nejde o nic vyloženě osobního, ale třeba jen o skoncování s cigaretami, nezdráhejte se a klidně to napište třeba na Facebook. Konečně mu tím dáte nějaký smysl.

Pravidlo 21-krát

Pokud něco uděláte 21-krát po sobě, Váš mozek to začne považovat za rutinu. Pokud se rozhodnete, že místo vstávání o desáté začnete vstávat o osmé, 21-krát to Vašemu mozku připadá jako něco nového a musíte se přinutit vstát a vykutálet z postele. Dvaadvacáté to už je automatické. Takže stačí tři týdny na to, abyste si osvojili nový, nejlépe pozitivní, návyk.

Chvalte se za pokrok

Po splnění každého bodu na cestě k Vašemu cíli se řádně odměňte. Druh oslavy záleží na Vaší volbě, vyberte si cokoliv, co Vám poslouží jako dobrá motivace pro pokračování Vaší snahy. Když se budete držet svého plánu, po určité době si z Vašeho nového předsevzetí utvoříte nový návyk, a v takovou chvíli máte již napůl vyhráno.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte