Výběr prvních dětských botiček je velmi důležitý. Má vliv na zdravou chůzi i nohu

 Děti 
19. listopadu 2018 16:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
S prvními dětskými krůčky je třeba pořídit první botičky Shutterstock
První krůčky vašeho dítěte vám přinášejí nejen radost, ale i starost s tím, jak správně vybrat první botičky. Jejich výběr rozhodně nepodceňte, protože první bota bez nadsázky ovlivní zdraví vašeho potomka.

Jakmile dítě začne chodit, musejí rodiče pořídit svému malému šikulovi jeho první botičky, ve kterých pak bude svou nově nabytou dovednost pořádně trénovat. Chůze naboso je sice zdravá, ale u malých dětí pouze v případě, že chodí po měkkém povrchu, jako je koberec, tráva nebo písek. Naopak chůze po tvrdém povrchu dětské nožce, hlavně z hlediska správného vývoje nožní klenby, moc neprospívá.

Na výběru prvních bot byste si měli dát abnormálně záležet, protože právě první botičky do značné míry ovlivní, zda vaše dítě bude mít v dospělosti zdravé nohy. Špatně zvolená bota v období, kdy se dětská noha překotně vyvíjí a roste, může její přirozený vývoj nenávratně poškodit.

Na co si dát pozor

Trh nabízí obrovské množství dětských botiček, ovšem ne všechny jsou opravdu kvalitní. V prvné řadě byste měli pořídit botičky, které jsou lehké. Malé děti totiž ještě nemají pořádně vyvinuté svaly na nohách a těžké boty by jim byly jen zbytečně na obtíž. Pak se zaměřte také na to, aby byly první botičky dostatečně ohebné a měly neklouzavou podrážku. Důležité je i to, aby bota poskytla dětské nožce dostatečnou oporu v kotníku. Nezapomeňte ani na to, že je vhodné pořídit dětem obuv dobře prodyšnou, protože malým dětem se nohy hodně potí. O tom, jak hrozné následky může mít špatný výběr dětských bot, jsme psali zde.

Opora nohy

Jak už bylo řečeno, první botičky by hlavně měly poskytovat řádnou oporu noze, která ještě není pořádně vyvinutá a zpevněná. Z tohoto důvodu by měly první botičky být kotníkového střihu s pevným opatkem pro lepší fixaci paty. 
 
Aby byl zachován dostatek prostoru na prsty a nedocházelo k deformacím nohy, upřednostněte boty s kulatou špičkou. Ta by zároveň měla být spíše ohebnější, a vyrobená z odolného materiálu, popřípadě zesílená, protože dítě si v prvních botičkách často hraje v kleče a špičku bot snadno prošoupe. 
 
Noha by v botě měla být držena ve správné pozici, což souvisí se systémem zapínání. Aby mohla být noha správně fixována, měly by mít první botičky tkaničky nebo přezky.

Velikost je klíčová

U všech dětských bot je velmi zásadní zvolit správnou délku a šířku. První dětské boty by měly být vpředu před prsty o 10 až 15 mm větší, ač se to u nejmenších dětských velikostí může zdát hodně. Tento takzvaný nadměrek počítá s prodloužením nohy při zatížení za chůze, částečně se počítá i s růstem nohy dítěte.

Správná šířka dětské obuvi by měla odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Šířka je také velmi důležitá, protože pokud budou boty příliš široké, bude noha klouzat směrem dopředu a může docházet k nežádoucím otlakům prstů dítěte.
 
Podobně nežádoucí jsou příliš úzké boty, které omezují krevní oběh a mohou „škrtit“ nohu dítěte. Vyzkoušet velikost můžete orientačně vytažením stélky z bot.

Nepodceňte materiál

Pro správné formování zdravé chůze a zdraví nohou dítěte je důležité, aby první botičky byly vyrobeny z přírodních materiálů, nebo z materiálů, které nezpůsobují alergické reakce. Zároveň by měly být prodyšné a dobře absorbovat vlhkost. Odborníci většinou doporučují pořídit botičky z pravé kůže.

Každopádně vždy sledujte kvalitu provedení a vyvarujte se zbytečných výhodných nákupů levných bot, které by mohly ohrozit zdravý růst nohou dítěte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít