Vyrobte si lahodnou domácí lučinu či výborný balkánský sýr
Podomácku vyrobené mléčné výroby vydrží docela dlouho. Máslo bez problémů můžete spotřebovávat měsíc, polovinu této doby pak vydrží připravené sýry. Nezapomeňte však všechny výrobky uchovávat v lednici.
Domácí máslo
Koupit jej můžeme pochopitelně všude. Ale ruku na srdce – nejenom, že je drahé, ale i kvalita velmi často výrazně pokulhává. Neslíbíme vám, že vás domácí máslo vyjde výrazně levněji. Ale rozhodně vám zaručíme, že konečně poznáte, jak má takový produkt vlastně chutnat.
Budete potřebovat:
- 2-3 kvalitní smetany ke šlehání (bez jakýchkoliv chemických přísad)
Smetanu je vhodné před šleháním vyndat na nějaký čas z lednice, aby nebyla úplně studená. Doporučuje se téměř pokojová teplota. Smetanu nalijte do vyšší nádoby nebo přímo do mísy v robotu. A šlehejte. Počítejte s tím, že to bude trvat docela dlouho. S ručním šlehačem vás bude možná trošku pobolívat ruka. Ale vydržte! Za chvíli budete mít ušlehanou vynikající tuhou šlehačku, což je zhruba polovina „cesty“.
Budete-li šlehat v robotickém mixéru, nechte jej prostě zapnutý. V případě ručního šlehače přichází teď ta správná chvíle vyměnit jej za ponorný mixér. Za chvíli se začne oddělovat máslo od podmáslí. Šlehejte však stále dál, dokud nemáte dva produkty – tuhou máselnatou kouli a „vodu“ – tedy podmáslí. Poté hmotu z nádoby vyjměte. Vodu slijte (ale nevylévejte – domácí podmáslí je lahůdka!) a máslo vložte znovu do nádoby. Přilijte k němu trošku vody a mixujte či šlehejte dál. Znovu slijte. Tentokrát už vodu vylijte. Hrudka, kterou držíte v ruce, je vaše první domácí máslo.
Pokud přidáte k máslu v poslední fázi šlehání čisté kakao (případně kakao s cukrem), máte lahodné čokoládové máslo. Když přidáte bylinky či česnek, vyrobíte si poctivé domácí bylinné máslo.
Arašídové máslo
Budete potřebovat:
- 250 g loupaných nepražených arašídů
- 3 lžíce panenského kokosového oleje
Odvážené arašídy a kokosový olej vložte společně do mixéru a mixujte do požadované jemnosti.
Polotvrdý sýr
Budete potřebovat:
- 2 l mléka – ideálně domácího
- syřidlo (bez problémů se dá sehnat např. přes internet)
- 2 lžíce zakysané smetany
- 200 g soli
Mléko zahřejte na 37 stupňů, zaočkujte smetanovou kulturou a nechte hodinu stát. Potom přidejte syřidlo. Opět nechte hodinu stát. Vytvořenou sýřeninu rozkrájejte dlouhým nožem na kostky a nechte vystoupnout syrovátku. Rukou sýřeninu lehce rozdrobte a přihřívejte postupně na 42 stupňů. Průběžně odlívejte stále se uvolňující syrovátku. Sýřenina dosáhne lehce gumové konzistence.
Sýřeninu přendejte do pleny. Vymačkejte syrovátku, vytvarujte bochánek a do druhého dne nechte v chladu zavěšené odkapávat. Druhý den naložte sýr do slaného nálevu na několik hodin, podle velikosti sýra. Na 1 l vody dejte 200 g soli, pak uložte do chladu. Každý den otáčejte a potírejte slanou vodou.
Domácí lučina
Budete potřebovat:
- 2-3 tučnější smetanové bílé jogurty
- 1 kelímek smetany na vaření
- případně půl balení smetany ke šlehání
- sůl
V misce smíchejte jogurty se smetanou a sůl. Přelijte do cedníku vyloženého plátýnkem. Zde nechejte odkapat do druhého dne. Poté uchovávejte v lednici jako klasický sýr. Do domácí Lučiny můžete přidat bylinky podle chuti, případně nadrobno nakrájená rajčata nebo cibulku. Vynikající je ale i jen tak – se solí. Domácí lučina skvěle lahodí s mnoha druhy zeleniny, ze kterých připravíte výtečnou hostinu.
Balkánský sýr
Budete potřebovat:
- 1 kostku tvrdého tvarohu
- lžíce soli
Připravte si větší uzavíratelnou nádobu. Do ní vlijte horkou převařenou vodu a rozpusťte v ní 1 lžíci soli. Do slané lázně vložte tvrdý tvaroh a nechte odležet v lednici 5 dní až týden. Poté vyjměte a nechte okapat. K soli můžete přidat ještě například tymián a česnek. Domácí balkán hned získá nový rozměr.