Největší omyly, kterých se dopouštíme v dětské stravě

Správné základy stravování je nutné dětem vštěpovat od útlého věku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
16. listopadu 2018 15:54 / Shutterstock
  0   0
Celozrnné pečivo, ovocné šťávy, cereálie a mléčné výrobky jedině light.  Pokud i vy patříte k rodičům, kteří svým dětem předkládají tyto „zdravé“ věci, měli byste zpozornět. Dopouštíte se velké chyby.

Spoustu rodičů neustále řeší jídelníček svých dětí. Bohužel jsou mezi nimi i extrémní případy, kdy se snaží stůj co stůj nutit dítě jíst ty nejzdravější věci a pokud možno s minimem tuku, anebo mu naopak nechávají absolutně volnou ruku s tím, že v budoucnu to dožene. Ani jedna varianta není správná.

Ať si jí, kdy chce

Jestli patříte k hodně benevolentním rodičům, kteří nechávají své děti jíst během jednotlivými jídly všechno možné a především sladkosti, pak se obvykle stává, že obědu ani večeři příliš nedají. V důsledku toho jim chybí důležité živiny, které by dostaly z vydatného oběda, a mohou mít slabší imunitu. Pokud má navíc váš potomek genetické předpoklady k tomu, že by v budoucnu mohl trpět obezitou, je skutečně potřeba mu stanovit pětidenní chod, tedy snídani, oběd, večeři plus dvě svačiny a mezi nimi už nic. Pokud dojde například na nějakou sladkost, počítejte ji jako svačinu.

Jedině celozrnné pečivo a cereálie

Opět to není dobrá volbě. Celozrnné a tmavé pečivo by totiž správně děti do desíti let vůbec neměly jíst. Jejich žaludek je obtížné tráví a může jim způsobit nadýmání, navíc se v něm často vyskytují plísně. A  už jste si někdy četli složení těch „zdravých“ cereálií? Jediné, co obsahují, jsou cukry, palmový tuk a minimum živin. Místo toho zkuste děti naučit na ovesné vločky. Můžete jim je dosladit třeba stévií nebo ovocem. A co se týče svačiny do škol, máme pro vás tipy, jak připravit skutečně tu správnou a vyváženou. Více na toto téma jsme psali zde.

Lepší ovocné šťávy

Ovocné šťávy určitě nejsou o nic lepší než slazené limonády. Opět si zkontrolujte etiketu. Kromě hromady cukru je tam spoustu konzervantů a barviv. Půllitr těchto nápojů vydá za celou dětskou porci jídla. Pokud chcete, aby vaše dítě pilo opravdu zdravé ovocné nápoje, připravte jim je doma z koupeného ovoce.

Pouze light

Běžný jogurt má něco kolem tří procent tuku, stejně tak jako plnotučné mléko. Lehčí varianty jsou light, tedy polotučné a nízkotučné jogurty, které mají okolo jednoho procenta tuku. Pak už následuje odstředěné mléko, které má pouhých 0,5 procenta tuku. Vězte, že to jsou tak zanedbatelné rozdíly, že plnotučné jogurty a mléka určitě vašemu dítěti neuškodí. Naopak. Nízkotučné potraviny jsou tuku zbavovány nepřirozenou cestou a dětem do tří let se vyloženě nedoporučují, stejně tak smetanové jogurty, které mívají deset a více procent tuku.

Snídaně je základ

Možná, že váš potomek ráno doma nesnídá a odmítá snídani i ve školce. Ale u dětí, stejně jako dospělých platí, že snídaně je základ. Za prvé se naučí jíst pravidelně a nebudou mít takové tendence nedostatek energie dohánět nezdravými pochutinami. A kvalitní snídaně také poskytne dostatek energie na dopolední soustředění ve škole.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Letněné pokojovky nepřenášejte z venku hned do interiéru. Věnujte jim čas, aby se přizpůsobily

Zavřít reklamu