Ponožky už dávno nejsou jen spotřební zboží. Stávají se plnohodnotnou součástí outfitu

Barevné ponožky jsou módním hitem
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Móda 
27. května 2019 15:06 / Internet
  0   0
Ponožky mnoho lidí podceňuje, ale přitom se tento kousek oblečení stává pomalu a jistě důležitým módním artiklem, který dotváří celkový outfit. Ponožky přitom nejsou žádným výdobytkem moderní společnosti, jejich historie sahá až do pravěku.

Ponožky údajně nosívali už pravěcí lidé. S dnešní podobou samozřejmě neměly nic společného, ale účel plnily podobně jako dnes. Zvířecí kůže zavázané kolem kotníků chránily nohy před zimou. První písemná zmínka týkající se ponožek pochází z 8. století před naším letopočtem, kdy se řecký básník Hésiodos ve svém díle zmiňuje o typu ponožek zvaném piloi, který byl vytvořen ze zvířecích chlupů.

První dochované ponožky pocházejí z Egypta okolo let 300 - 500 našeho letopočtu. Byly pletené z vlny a rozpůlené uprostřed, což napovídá, že byly určené na nošení se sandály. Okolo roku 1000 nosily ponožky kvůli jejich vysoké ceně především bohaté vrstvy lidí, což se změnilo o asi 500 let později s vynálezem pletacího stroje.

Velkou revoluci zažily ponožky také ve 30. letech 20. století s vynálezem nylonu, který se nejen začal přidávat k dosud používaným materiálům, jako byla bavlna, vlna či hedvábí, ale taky se z něj začaly vyrábět samostatný druh ponožek a punčoch – nylonky.

Kotníkové, sportovní i neviditelné

Dnes se ponožky stále více stávají módní záležitostí a plnohodnotnou součástí outfitu. Je třeba je ale umět stylově nosit a zaujmout. Typů ponožek existuje velké množství. Někdo nedá dopustit na klasické ponožky, další na kotníkové, sportovní, funkční nebo dokonce neviditelné. Typů existuje hodně a je důležité mezi nimi rozlišovat. U některých, například sportovních nebo funkčních, není složité jejich účel odhadnout a málokdo by takové zvolil na důležitý pohovor, u jiných však může nejeden tápat.

Klasika by v žádném šuplíku neměla chybět

Klasické ponožky do půlky lýtek jsou ty, které by se v každém šuplíku měly objevovat nejčastěji, a to kvůli jejich univerzálnímu použití. Nosit se dají k teniskám, mokasínám i kozačkám. Využitelné jsou zkrátka v kombinaci s riflemi i s oblekem.

A nemusejí být jen nudně jednobarevné, sáhněte i po vzorovných kouscích. Vzorované ponožky rozhodně nejsou výmyslem 21. století. Jejich počátky sahají do 20. let minulého století, kdy začaly nahrazovat tmavé původně vlněné ponožky. Muži už tehdy experimentovali s barvami - zejména s modrou, hnědou a šedou. A přesně v tomto okamžiku přestaly ponožky sloužit jen k zahřátí nohou, ale začaly mužům pomáhat vyjadřovat svůj vlastní styl. Nosily se proužky, kostky i další vzory a zejména pro sportovní oblečení platilo, že čím výraznější, tím lepší. Muži začali ladit své ponožky i pro formální účely, byť k obleku, kravatě a košili zprvu volili spíše neutrální barevné kombinace. Naplno vyniknout pak daly ponožkám kotníkové boty oxfordky, které se začaly šířit na konci 20. let. O oxfordkách jsme více psali ze.

Sportovní ponožky

Jak už název napovídá, sportovní ponožky jsou určeny na sport. Tomu mohou být přizpůsobeny jak materiálem, tak také různými zpevněnými a ochrannými zónami.

Mezi sportovní ponožky lze řadit také ponožky funkční, speciálně určené například na turistiku či lyžování. U nich se vyplatí příliš nešetřit a investovat do těch kvalitních s příměsí antibakteriálních přísad (například stříbra)nebo do thermo materiálu, který opravdu zahřeje. Toho využijete nejen v zimě na lyžích, ale i během dalších ročních období, například na rybách či na lovu.

Kotníkové ponožky

Kotníkové ponožky jsou na rozdíl od klasických mnohem kratší a končí už mírně nad kotníkem. Nemají však za účel být neviditelné! K tomu jsou určené takzvané No-Show ponožky, které končí pod kotníkem a v botách nejdou vidět. Neviditelné ponožky mají v oblibě hlavně ženy, ale rozmach zažívají také u mužů, kteří je nosí například do mokasín či ke kalhotám se zkráceným střihem. Jejich smyslem je nebýt vidět, avšak poskytnout pohodlí plnohodnotných kousků. 

Barvy a vzory

Barvy a vzory ponožek jsou výborným prostředkem k vyjádření stylu, ale i k ozvláštnění jinak obyčejného modelu. Zkuste zásobu černých ponožek doplnit o pár kousků fialových či zelených, odvážnější pak mohou sáhnout i po pastelových nebo neonových barvách.

Není ale důvod se bát ani pestrých vzorů. Nošení vzorovaných kousků je však už o něco větší věda a aby vypadaly opravdu dobře, je třeba se řídit několika jednoduchými pravidly.

Nejběžněji používanými vzory jsou proužky, puntíky nebo tzv. pletený vzor (argyle) a tyto jsou také nejjednodušší na kombinování. Dávejte si však pozor na jejich opakování. Nevypadá dobře, pokud zvolíte proužkované tričko a k tomu se vám na nohou budou vyjímat proužkované ponožky.

Naopak dobře působí, pokud alespoň jedna z barev na ponožkách koresponduje s barvou vyskytující se na jiné části oblečení, nejlépe nad úrovní pasu. Vypadá to promyšleně a spojí celý outfit dohromady.

Nakonec jedno známe pravidlo – méně je někdy více. To znamená, že pokud na sobě máte výrazný vršek nebo na nohou extravagantní obuv, zvolte raději jednodušší ponožky a naopak – pokud chcete, aby vaše chodidla byla hvězdou outfitu, zvolte tlumenější zbytek a nechte ponožky zazářit.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko: Země překrásných pláží i přírody. Na jaké nástrahy si ale dát pozor?

Dům a zahrada

Vytvořte si doma perfektní kancelář. Jaké nezbytnosti by měla mít?

Bydlení

Jaký si zvolit materiál zahradního nábytku, aby vám vyhovoval?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu