Zákeřná rakovina vaječníků: Jaké příznaky se nevyplácí podceňovat?

Počáteční stádia rakoviny vaječníků jsou bohužel bezpříznaková
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
27. září 2019 16:22 / Shutterstock
  2   0
Rakovina vaječníků, podobně jako rakovina prsu či rakovina děložního čípku, představuje nádorové onemocnění postihující ženskou část populace. Ačkoli tento druh rakoviny má o něco menší výskyt než dvě další jmenovaná onemocnění, jedná se o skutečně zákeřné onemocnění, o kterém bychom měli mít dostatek informací.

Jak se rakovina vaječníků projevuje, jaké jsou rizikové faktory a možnosti léčby?

Co bychom měli vědět?

Pod pojmem rakovina vaječníků rozumíme zhoubné nádorové onemocnění ženských reprodukčních orgánů, a to konkrétně vaječníků. Při rakovině vaječníků dochází k nekontrolovatelnému dělení buněk, které vytvářejí shluky, šíří se a napadají i ostatní tkáně. Mohou se rozšířit až na vejcovody či dělohu. Není možné přesně stanovit příčiny, diskutuje se však o mnoha rizikových faktorech, které mohou přispět ke vzniku onemocnění.

Jaké jsou rizikové faktory?

 • Vliv na vznik rakoviny vaječníků může mít genetika. Více ohroženy jsou ženy, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytla rakovina vaječníků, dělohy či prsu.
 • Za rizikové faktory je považována i hormonální substituční léčba, časný nástup menstruace a pozdní menopauza.
 • Mezi rizikové faktory patří i bezdětnost.
 • Vliv má i věk či životní styl ženy.

Jak se rakovina vaječníků projevuje?

Podobně jako to bývá u jiných nádorových onemocnění, tak i počáteční stádia rakoviny vaječníků bývají obvykle bezpříznaková. Žena tak nemusí pociťovat žádné zdravotní potíže a dokonce ani lékař nemusí zjistit, že v těle vzniká problém. Pozdější fáze onemocnění jsou však doprovázeny několika typickými příznaky.

 • Jako první se obvykle objevuje bolest, a to zejména v oblasti podbřišku a celkově v pánevní oblasti.
 • Běžné jsou i pocity tlaku a plnosti v této oblasti, případně i otoky.
 • Často se přidává nadýmání.
 • V případě tlaku na močový měchýř se může vyskytnout problém s častým močením.
 • Rozvojem onemocnění se bolesti nejednou stupňují a přidávají se různé zažívací potíže, například pálení žáhy či změny ve vylučování.
 • Časté je nechutenství a nevolnosti.
 • Vyskytnout se může bolest po pohlavním styku a poruchy menstruačního cyklu.

Jaké jsou možnosti léčby?

Bohužel, rakovina vaječníků se často začíná projevovat až v pozdějších stádiích, proto je důležité věnovat svému zdravotnímu stavu pozornost a všechny podezřelé změny co nejdříve konzultovat s lékařem.

Nezbytné jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno a léčba zahájena, tím je její úspěšnost vyšší. Po zjištění onemocnění se pomocí vyšetření určuje u pacientky i stadium nemoci, včetně případných metastáz do jiných orgánů. Na základě toho pak lékař stanoví konkrétní léčbu.

V rámci léčby se obvykle přistupuje k chirurgickému odstranění nádoru, což často znamená odstranění vaječníků, ale podle potřeby také dělohy, slepého střeva či jiných postižených orgánů. Obvyklá bývá kombinace chirurgického zákroku, radioterapie a chemoterapie. (Dále čtěte: Jak se projevuje nejzákeřnější druh rakoviny).

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Dům a zahrada

Jak zvládnout výměnu strun na kytaře a jejich naladění

Bydlení

Zelený byt pro alergika. Jaké pokojovky mu vadit nebudou a kterým se naopak vyhnout

Zavřít reklamu