Zákeřná rakovina vaječníků: Jaké příznaky se nevyplácí podceňovat?
Jak se rakovina vaječníků projevuje, jaké jsou rizikové faktory a možnosti léčby?
Co bychom měli vědět?
Pod pojmem rakovina vaječníků rozumíme zhoubné nádorové onemocnění ženských reprodukčních orgánů, a to konkrétně vaječníků. Při rakovině vaječníků dochází k nekontrolovatelnému dělení buněk, které vytvářejí shluky, šíří se a napadají i ostatní tkáně. Mohou se rozšířit až na vejcovody či dělohu. Není možné přesně stanovit příčiny, diskutuje se však o mnoha rizikových faktorech, které mohou přispět ke vzniku onemocnění.
Jaké jsou rizikové faktory?
- Vliv na vznik rakoviny vaječníků může mít genetika. Více ohroženy jsou ženy, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytla rakovina vaječníků, dělohy či prsu.
- Za rizikové faktory je považována i hormonální substituční léčba, časný nástup menstruace a pozdní menopauza.
- Mezi rizikové faktory patří i bezdětnost.
- Vliv má i věk či životní styl ženy.
Jak se rakovina vaječníků projevuje?
Podobně jako to bývá u jiných nádorových onemocnění, tak i počáteční stádia rakoviny vaječníků bývají obvykle bezpříznaková. Žena tak nemusí pociťovat žádné zdravotní potíže a dokonce ani lékař nemusí zjistit, že v těle vzniká problém. Pozdější fáze onemocnění jsou však doprovázeny několika typickými příznaky.
- Jako první se obvykle objevuje bolest, a to zejména v oblasti podbřišku a celkově v pánevní oblasti.
- Běžné jsou i pocity tlaku a plnosti v této oblasti, případně i otoky.
- Často se přidává nadýmání.
- V případě tlaku na močový měchýř se může vyskytnout problém s častým močením.
- Rozvojem onemocnění se bolesti nejednou stupňují a přidávají se různé zažívací potíže, například pálení žáhy či změny ve vylučování.
- Časté je nechutenství a nevolnosti.
- Vyskytnout se může bolest po pohlavním styku a poruchy menstruačního cyklu.
Jaké jsou možnosti léčby?
Bohužel, rakovina vaječníků se často začíná projevovat až v pozdějších stádiích, proto je důležité věnovat svému zdravotnímu stavu pozornost a všechny podezřelé změny co nejdříve konzultovat s lékařem.
Nezbytné jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno a léčba zahájena, tím je její úspěšnost vyšší. Po zjištění onemocnění se pomocí vyšetření určuje u pacientky i stadium nemoci, včetně případných metastáz do jiných orgánů. Na základě toho pak lékař stanoví konkrétní léčbu.
V rámci léčby se obvykle přistupuje k chirurgickému odstranění nádoru, což často znamená odstranění vaječníků, ale podle potřeby také dělohy, slepého střeva či jiných postižených orgánů. Obvyklá bývá kombinace chirurgického zákroku, radioterapie a chemoterapie. (Dále čtěte: Jak se projevuje nejzákeřnější druh rakoviny).