Máte menopauzu? Dejte pozor, hrmonální léčba totiž zvyšuje riziko rakoviny prsu

Léčba menopauzy je riziková
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
20. listopadu 2019 12:37 / Depositphotos
  0   0
Projevy klimakteria významně ovlivňují běžný život žen. A to je důvod, proč řada z nich přistoupí k hormonální léčbě. Ta ale rozhodně není bezpečná a významně zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Pro některé ženy je menopauza bezproblémovým obdobím. Dostaví se příznaky, jako jsou návaly horka a zvýšené pocení, změny nálad, plačtivost až deprese, snížení psychické i fyzické výkonnosti, častá únava či nespavost. Dále se žena v klimakteriu může potýkat s bolestmi hlavy, pocity brnění končetin, bolestí na hrudi, závratí či zhoršenou pamětí. Snižuje se též její libido a na sexuální život negativně působí také častá vaginální suchost. V přechodu může trpět i zevnějšek: ženy snáze přibírají na váze, přibývá vrásek, tenčí se a vysušuje se kůže.

Hormonální terapie uleví, ale je riskantní

Hormonální substituční léčba dokáže ženám nahradit mizející estrogen. Nejčastěji je indikována terapie kombinací estrogenu a gestagenu. HST bývá aplikována v různých formách, například tabletami s ústním podáním, speciálními náplastmi, injekcemi, vaginálními krémy, kožními gely i nosními spreji nebo podkožními implantáty. Hormonální terapie obvykle příznivě působí proti návalům horka, střídání nálad, depresím, urologickým potížím, jako je třeba únik moči, bolestem hlavy, vypadávání vlasů i lámání nehtů. Dále snižuje riziko řídnutí kostí, snižuje hladinu cholesterolu a blahodárně působí na suchost a podrážděnost pochvy.

Na druhou stranu však s sebou HST nese i určitá negativa, přičemž nejčastěji se hovoří o zvýšeném riziku rozvoje rakoviny prsu a tvorbě krevních sraženin. Vztah hormonální terapie a rakoviny prsu zkoumaly již desítky studií. Odborný časopis The Lancet v letošním roce vyhodnotil výsledky 58 z nich. Tato analýza ukázala, že HST skutečně může riziko karcinomu prsu zvýšit, ovšem rozsah nárůst tohoto rizika se poměrně různí. Klíčovými faktory jsou zejména délka trvání terapie a její forma.

Lepší je změna životního stylu

Úlevu během menopauzy poskytne zejména úprava životosprávy. Výborným pomocníkem jsou potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů, kupříkladu sója, cizrna nebo červený jetel, příznivý vliv má i mateří kašička.

Mírnit příznaky menopauzy pomůže i fyzická aktivita, například chůze na čerstvém vzduchu nebo plavání. Pravidelný pohyb je navíc prevencí kardiovaskulárních onemocnění, zejména infarktu. Pomáhá i v boji s osteoporózou a nadváhou, která je rovněž častým projevem klimakteria. Dále čtěte: Využijte meditaci ke zlepšení zdraví. Stačí pár minut denně.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za divočinou nemusíte cestovat přes půl světa. Na vlastní kůži ji zažijete i v Čechách

Dům a zahrada

Udržet čistý ubrus dá v rodinách s dětmi zabrat. Problém může vyřešit materiál

Bydlení

Ředkvičky můžete pěstovat i když nemáte zahradu

Zavřít reklamu