Nenápadný libeček posílí vaše klouby, plíce a ochrání vás před ledvinovými kameny
Libeček je známý především pro svůj příznivý vliv na zažívání, ale pomáhá i při řadě dalších obtíží. Vyniká obsahem vonných silic s ftalidy (v kořenech a oddencích až 1 %). Je také zdrojem tříslovin, organických kyselin, hořčin nebo pryskyřice. Obsahuje furokumariny, terpinol, karvakrol, vitamin A, vitamin C aj.
V léčitelství se uplatňuje zejména oddenek s kořeny, méně často pak i nať rostliny nebo semena. Oddenek libečku se sklízí brzy zjara nebo na podzim. Hned čerstvý se krájí. Suší se ve stínu, při umělém sušení do teploty 40 °C. Uchovává se v uzavřené nádobě, v temnu. Nať s listy se sklízí během celého roku, semena se sbírají po plném uzrání. Ale pozor! Libeček se nedoporučuje užívat dlouhodobě a zejména ne ve vyšších dávkách, protože silice dráždí ledviny. Dále není vhodný pro těhotné a kojící ženy, protože vylučuje z těla toxiny, které mohou přejít do mléka či na plod.
Léčivé účinky libečku
- Má silné močopudné účinky.
- Je prospěšný při potížích močových cest.
- Rozpouští močové, ledvinové a žlučové kameny.
- Podporuje trávení.
- Potlačuje nadýmání.
- Zvyšuje chuť k jídlu.
- Uvolňuje při zahlenění.
- Pomáhá při onemocnění dýchacích cest.
- Čistí krev, detoxikuje organismus.
- Posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh.
- Ulevuje při revmatismu a dně.
- Pomáhá při nepravidelné menstruaci.
- Povzbuzuje nervovou činnost.
- Vně pomáhá při kožních onemocněních.
- Vědci objevili, že libeček je velice efektivní v boji proti organismům, jako je E. coli, Salmonela, H. pylori a H. influenzae.
Čaj pročistí krev
Čaj připravený z libečku má močopudné účinky a tudíž čistí krev a tělo zbavuje škodlivin. Na přípravu čaje se využívá kořen i listy libečku. Na jeden šálek je třeba 1 čajovou lžičku sušených listů nebo kořene, které se zalijí 2,5 dcl vody. Nálev se nechá louhovat 15 minut a pije se 2 až 3krát denně.
Koupel z výluhu na revma i dnu
Výluhem z libečku můžete úspěšně léčit kloubní potíže, jako je revma, artróza nebo dna. Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ovšem kořen. Při bolestech kloubů si připravte libečkovou koupel. Na přípravu budete potřebovat dvě hrsti čerstvých listů, které zalijete půl litrem vařící vody a necháte 20 minut louhovat. Přecedíte a přidáte do koupele. Tato koupel pomůže i lidem, kteří se nadměrně potí.
Podpora správné funkce plic
Tradiční medicína užívá libeček k redukci hlenu v plicích, který zlepšuje dýchání a výměnu kyslíku v organismu. Libeček obsahuje eukalyptus, který pomáhá zmírňovat podráždění plic a zlepšuje celkový stav již po 4 dnech užívání. Pokud vás trápí plíce, můžete si připravit čaj nebo libeček užívat v čerstvé podobě.
Zklidní alergie
Libeček vám může pomoci také tehdy, když bojujete s alergií. Quercetin, sloučenina obsažená v libečku, tlumí uvolnění histaminu a zmenšuje podráždění způsobená přecitlivělostí na některé složky přírody. O zdravotních benefitech pažitky jsme psali zde.