Úzkost při probuzení není nic neobvyklého. Je možné ji odbourat

 Zdraví 
27. dubna 2020 15:29 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ranní úzkost dokáže zničit den  Depositphotos
Patrně každý se v životě setkal s úzkostí či stresem. Možná vás však překvapuje, že se cítíte napjatí krátce po probuzení. Nejde o nic neobvyklého. Zjistěte, proč se to děje a jak s tím bojovat.

Národní ústav zdraví zdůrazňuje, že stres může být dočasný, nebo souvisí se specifickou situací, ale lidé s úzkostnými poruchami jsou v napětí déle než šest měsíců v kuse. Zda lze u vás ranní stres považovat za příznak úzkostné poruchy, musí určit odborník. Po přečtení toho článku však můžete svému napětí alespoň trochu porozumět a zahnat ho.

Za ranní úzkost často může biologický proces

V prvé řada by se dalo říct, že za ranní stres a úzkost mohou vaše starosti. Spousta lidí se totiž probudí a první na co pomyslí, jsou veškeré povinnosti, které za celý den musí zvládnout. V takovém případě není divu, že lidský organismus ovládne stres hned poté, co se nastartuje mozek.

Kromě myšlenek na každodenní potíže je za ranní úzkost zodpovědný biologický proces. Hladina stresového hormonu se po probuzení zhruba na tři čtvrtě hodiny přirozeně zvýší. Podle vědců se tento jev děje, aby člověk přijal opatření pro zvládnutí stresu z celého dne. Jednoduše řečeno jde o takovou ranní zkoušku, která má zajistit, aby lidé zvládli celodenní stres.   

Jak bojovat s ranní úzkostí?

Ranní úzkost vám může špatně nastartovat den. Pokud cítíte stres hned po probuzení, nemusíte se ho zbavit ani po zbytek dne. Můžete proti tomu však bojovat.

Přijměte úzkost

Nebraňte se své ranní úzkosti, ale přijměte ji. Smiřte se tím, že tam je. Pokud s ní budete bojovat, napětí se ještě zvýší. Výše uvedené vysvětlení vám může pomoci ranní úzkost přijmout. Berte ji jako součást svého života.

Zacvičte si

Ranní úzkost můžete poměrně rychle zahnat pohybem. Vysokou hladinu kortizolu snížíte cvičením. Zahřejte se skákáním a běháním. Následně proveďte několik protahovacích a posilovacích cviků. Úzkost zmizí úplně, nebo se alespoň zmírní. 

Snídejte

Pokud ráno nesnídáte, změňte to. Po probuzení má organismus přirozeně nízkou hladinu cukru. To může vyvolat negativní pocity podobající se stresu či úzkosti. Jídlo dodává lidem energii a trochu se díky němu zklidní.

Vynechte kofein

Některé výzkumy naznačují, že lidé, kteří trpí velkým stresem či úzkostmi, jsou velmi citliví na účinky kofeinu. Ten totiž příznaky úzkosti ještě zhorší a někteří lidé se po něm cítí více vystresovaní. Dále čtěte: Koupel zklidňuje tělo i mysl a navíc snižuje riziko vzniku srdečních chorob.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít