Pijete kávu? Mrkněte na nový výzkum! Jeho výsledky vás opravdu hodně potěší!

 Zdraví 
06. listopadu 2016 06:00 / Jitka Jahodová
  12
📷
5 fotografií v galerii
Dovedete si představit den bez lahodného šálku kávy? Shutterstock
Některé průzkumy potěší víc než jiné. To je případ kávy. Již víme, že tento lahodný nápoj dokáže pomáhat v boji s rakovinovým bujením, ale pomáhá i při jiných onemocněních.

Podle loňského zjištění vědců z Harvardovy univerzity může v množství tří až pěti šálků denně chránit káva před diabetem typu 2, Parkinsonovou chorobou či onemocněním srdce a cév. Nyní devět rozsáhlých studií zjistilo, že je kofein silným hráčem i na poli ochrany jater před cirhózou.

Podle studie stačí denně šálek kávy a riziko cirhózy klesá až o 22 procent. Při konzumaci dvou šálků denně dokonce o 43 procent, tři šálky denně snižují riziko cirhózy o 57 procent a čtyři šálky až o 65 procent.

Možná vám připadá, že cirhóza sama o sobě není žádná epidemie, ale během posledních let se světová úmrtnost pacientů pohybuje kolem jednoho milionu ročně. Cirhózu vyvolává řada faktorů, k nejznámějším a nejrizikovějším patří pravidelná konzumace alkoholu ale i obezita.

Vědce teď čeká poměrně příjemný výzkum, při kterém musí určit, jaký druh kávy má ohledně našeho zdraví ty nejlepší účinky. Zda je to káva filtrovaná, instantní, mletá či překapávaná.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...