Ovlivňuje obezita inteligenci dítěte? Budete překvapeni

 Děti 
10. ledna 2018 09:26 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podle nejnovějších výzkumů má nadváha obrovský vliv na inteligenci dítěte Shutterstock
To, že přejídání neprospívá našemu zdraví, ví každý. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký může mít nadváha vliv na dosud nenarozené dítě? Podle nejnovějších výzkumů má nadváha obrovský vliv na inteligenci dítěte.

Novorozenci, jejichž matky měly nadváhu, mají do tří měsíců od narození nižší příbytek na hmotnosti i na růstu. Obsah tuku v těle mají rovněž menší, než novorozenci, jejichž matky měly průměrnou hmotnost. Množství tuku v těle dítěte je přitom důležité pro normální růst a vývoj mozku. Nadváha matky tedy ovlivňuje dítěte nejen během prenatálního vývoje ale i po narození. O vážných problémech spojených s obezitou dětí, jsme psali zde.

Kdo by měl před početím zhubnout?

Fakt, že ženy s vyšší váhou mají problém otěhotnět, mluví už sám za sebe. Neplodnost a obezita jsou dva problémy, které jsou těsně propojeny a ovlivňují se navzájem. Vědcům se podařilo zjistit, že obézní ženy mají pozměněné hormonální prostředí, které je rozhodující pro oplodnění. Jedná se zejména o hormon leptin, který je tvořen tukovými buňkami. Ten dokáže narušit chromozomy a znemožnit tak spermiím splynutí s vajíčkem. V horším případě může vyvolat syndrom polycystických vaječníků a to má za následek neplodnost.

Jaké jsou důvody?

Podle nejnovějších testů tukové buňky, které za normálních okolností pomáhají při imunitních reakcích chránit tělo, v těle obézní matky naopak vyvolávají záněty. Ty pak přecházejí na ještě neúplný imunitní systém vyvíjejícího se plodu a ten musí zbytečně vydávat na boj se zánětem energii, která by byla jinak potřebná pro jeho růst.

Růstový faktor

Dalším faktem jsou podle doktorů růstové faktory. Vyvíjející se plod bere růstový hormon v podobě mastných kyselin z těla matky (IGF-1), čímž potlačuje tvorbu vlastního růstového hormonu z hypofýzy (STH). Fungovat to takto může až do narození dítěte. Po narození přebírá vývoj hypofýza, která je však v důsledku prenatálních procesů nedostatečně vyvinutá.

Jak tomu předejít?

Nejlepší prevencí je včasná dieta a zdravé stravování, ještě v době plánování početí.  V případě, že jste již těhotná a máte nadváhu, rozhodně již nehubněte. Potraviny, které si odepřete, mohou vašemu vyvíjejícímu se plodu naopak chybět.

Jak optimálně upravit během těhotenství vaší váhu vám nejlépe poradí ošetřující lékař.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve