Jak z dětí nemít počítačové maniaky?

Moderní technika dětem usnadňuje poznání světa, je ale i rizikem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
27. května 2018 09:36 / Shutterstock
  0   1
Mnoho rodičů s překvapením sleduje, jak rychle dokážou malé děti ovládat počítače, tablety a mobilní telefony. Moderní techniku používá celá rodina a je jasné, že ani ti nejmenší nemůžou zůstat stranou. Jak se ale vyhnout tomu, aby děti byly na počítači závislé?

Děti se už od mala snaží identifikovat s tím, co vidí ve svém nejbližším okolí. Samozřejmě záleží na stupni jejich vývoje a na jejich schopnostech. Třeba dvouleté dítě ještě nevnímá rozdíl mezi tím, co vidí kolem sebe, a na obrazovce přístroje.

Realita nebo virtuální svět?

Dítě především potřebuje rozvíjet své schopnosti v reálném prostředí, sbírat zkušenosti a věci si osahat. Teprve poté by se mělo vypravit za zážitky i do světa počítačů.

Podle některých odborníků tak například velmi riskujeme, když necháme malé dítě hrát si samotné například s tabletem. Mohlo by totiž být fascinováno jeho obrazem na úkor lidí a vztahů mezi nimi. Dlouhodobá práce na počítači nesvědčí ani dospělým.

Problém může signalizovat chování dítěte poté, co mu čas na počítači omezíte. Pokud stanovený limit uplyne a dítě, které mělo na přístroji skončit, se začne vztekat, plakat či křičet, je to známka toho, že začalo být na přístroji závislé a že mu dává přednost před svým okolím.

Zákaz není řešením

Zákaz počítače či tabletu však není řešením. Primární pro rozvoj dítěte jsou zkušenosti z reálného světa. Počítače usnadňují možnost komunikace a mezilidských vztahů, ale nesmějí je zastupovat. Je tak především nutné naučit dítě s moderní technikou zacházet.

Dítě ve virtuálním světě nachází věci, které zná, ale také spoustu tajemného a neznámého. Při otvírání tohoto světa se ale neobejde bez vysvětlení a také bez kontroly ze strany rodičů.

Jedině tak pro něj bude počítač či tablet dobrý sluha a ne věc, která začne mysl dítěte ovládat a činit ho závislým. Ať se na to podíváme z jakéhokoliv pohledu, pohádka na počítači nikdy nenahradí pohádku, kterou dítěti na dobrou noc čtou sami rodiče.

Multimedialita děti oslovuje

Názory odborníků na to, kdy bychom měli seznamovat děti s moderními technologiemi, se různí. Záleží to jen na vás a vašem dítěti. Obavy mnohých rodičů z toho, že když dítě seznámí s počítačem, stane se na něm závislé, jsou podle všeho neopodstatněné.

Výzkumy totiž dokázaly, že malí počítačoví fanouškové v žádném případě v sociální oblasti netrpí. Většinou mají kamarády, sportují a vyznačují se touhou po vědomostech i v reálném světě. Důležité ale je vychovávat děti k smysluplnému a zodpovědnému využívání moderních médií.

Multimedialita, tedy možnost získávat informace různými způsoby, děti samozřejmě velmi oslovuje. Jednou jsou to obrázky, jindy krátké filmy, k tomu ještě texty, mluvené slovo, zvuky a tóny. Děti snáze pochopí komplikované obsahy, když jsou prezentovány i pomocí obrazu.

Další význam spočívá v tom, že dětský software nabízí interaktivitu. Dítě si může samo určit, kdy se chce učit. Může se rozhodnout z vlastní vůle a svobodně. A dokonce si může samo zvolit i vlastní tempo. Dobrý dětský hrací a učební software pracuje bez tlaku na čas. Dítě může mezi tím snít a jít na dobrodružnou výpravu se svými počítačovými hrdiny.

📷
3
fotografie
Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Zprávy

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá další měna

Bydlení

Malba na zeď může být jedinečnou dekorací. Nechte se inspirovat

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn