Znáte moluska? Jak poznat nepříjemné onemocnění, které umí potrápit nejenom děti
Moluska je vysoce nakažlivé kožní onemocnění, které postihuje nejenom děti, ale také dospělé. Zvlášť u dětí znamená jejich výskyt velice zdlouhavý, úporný a nepříjemný boj maminek i pediatrů.
Vypadá jako pupík
To, že má vaše dítě moluska, poznáte snadno. Na těle, ale zejména v tříslech a kožních záhybech, se objeví malé bradavičnaté polokulovité puchýřky tělové barvy, mohou ale být i načervenalé, nažloutlé, bělavé až perleťové. Uprostřed bývá propadlina, která zdánlivě připomíná pupík na břiše. Při zmáčknutí z nich vytéká bílá tekutina, která je vysoce infekční.
Pozor na bazény
Moluska se přenáší kontaktem s infikovanou osobou, k infekci může dojít i při sdílení oblečení, hraček nebo ručníků. Ještě rychleji se však infekce šíří ve vodě či v sauně podobně jako je tomu u bradavic nebo kožních plísní. Moluska bohužel svědí, avšak škrábání puchýřků je naprosto nežádoucí, neboť je příčinou dalšího masivního šíření onemocnění. O to víc je pak nepříjemnější, pokud se objeví na genitáliích.
Posilujte imunitu
I když to tak na první pohled vypadá, moluska není naštěstí nijak závažné onemocnění. Lékaři obvykle doporučují antivirové přípravky dostupné v lékárnách. Ale stejně tak můžete vyzkoušet éterické oleje, ovesné extrakty a nejrůznější homeopatika. Vhodné je zařadit také preparáty, které posilují imunitu, například z hlívy ústřičné. Ta je skvělým bojovníkem proti řadě nemocí, o kterých jsme psali zde. Pokud je molusek více nebo nereagují na léčebné přípravky, mohou se odstranit chirurgicky, například laserem nebo zmrazením.