Opruzeniny mohou miminko či batole hodně potrápit. Co na ně pomáhá?
Plenková dermatitida vzniká třením dětské pokožky o plenku. Chemické látky z moči nebo stolice pak vykonají své a vyrážka je na světě. Opruzeniny se objevují nejen v okolí zadečku, ale i genitálií. Vyrážka nepříjemně svědí a pálí. Pokud se navíc přidá ještě bakteriální a plísňová infekce, na problém je zaděláno. A pozor, plenková dermatitida může potkat dítě v jednorázových i látkových plenách. Nebylo totiž prokázáno, že by u jednoho nebo druhého typu plenek hrozilo vyšší riziko opruzení.
Nejdůležitější je prevence
Pokud chcete vaše miminko před bolestivými opruzeninami ochránit, musíte dbát na prevenci a oblasti zadečku a genitálií věnujte patřičnou péči už od novorozeneckého věku.
Dodržujte tyto zásady:
- Plenky vyměňujte často. U novorozenců to může být až 20x denně, u ročního dítěte zhruba 7x denně.
- Vybírejte kvalitní a padnoucí plenky, které dítě nebudou škrtit a nepřiměřeně se zařezávat do kůže. Také čtěte složení plen, neměly by obsahovat chlór. Ten může podráždit pokožku.
- Nechávejte pokožku miminka co nejvíce volně dýchat. Jednak je to skvělá prevence, ale i ve chvíli, kdy je miminko opruzené, tak je větrání velmi žádoucí.
- Při přebalování vždy důkladně očistěte dětský zadeček i jeho okolí čistícími ubrousky a mléky.
- Se zásypy opatrně. Když budete pudr sypat přímo na kůži miminka, hrozí, že děťátko vdechne částice pudru. Proto si vždy nejdříve naneste pudr na svou ruku a poté aplikujte na zadeček miminka. Pudr nikdy nepoužívejte na mokvavou nebo olejem ošetřenou kůži.
- Pod plenky používejte krémy s obsahem zinku, které zvýší obranyschopnost kůže. Nenanášejte však moc velkou vrstvu, hrozí pak naopak zapaření kůže, která nebude moci dýchat.
Příznaky plenkové dermatitidy
Opruzeniny poznáte poměrně snadno. Kůže miminek v okolí plen je červená. Může postihnout zadeček miminka, stehna a genitálie. Dítě je najednou často neklidné, a to zvláště během přebalování. Během omývání postižených míst miminko pláče. Nepříjemný mu může být i jakýkoliv jiný dotek v oblastech zadečku a stehen. Na kůži se mohou objevit puchýřky či praskliny, ve vlhké části kůže může docházet k mokvání.
Nejčastěji se opruzeniny u dítěte objeví, když dostatečně často nevyměňujete pleny nebo když dítěti dáte nevhodnou velikost plenky - ta se pak o kůži otírá a snadno jemnou dětskou pokožku podráždí. Látkové pleny zase zadržují vlhkost a dostatečně neabsorbují. Někdy ale vyrážky mohou vzniknout také jako alergická reakce na plenku nebo krém. K opruzeninám jsou pak děti náchylnější i v případě průjmových onemocnění. Za opruzeninami ale může stát také infekce bakteriálního nebo kvasinkového původu.
Jak vyrážku ošetřit
Velmi účinné jsou krémy s obsahem panthenolu, vitaminu E a zinku. Další účinné látky v krémech, které pomáhají zbavit se opruzenin, jsou:
- Oxid zinečnatý – vytváří na pokožce ochranný film.
- Rybí tuk – vitamin D v rybím oleji promašťuje a zvláčňuje pokožku.
- Panthenol – v kůži se přeměňuje na kyselinu pantothenovou ze skupiny B vitaminů, která je důležitá pro tvorbu a regeneraci kůže.
- Benzyl alkohol – mírní bolest a podráždění, má také antibakteriální účinek.
- Vitamin E, A – podporují buněčnou obnovu a mají antioxidační účinky.
Naopak se v případě plenkové dermatitidy vyhýbejte kosmetickým přípravkům, které obsahují kyselinu boritou, kafr, fenol, methylsalicylát. Tyto složky mohou být pro děti toxické.
Přírodní pomoc
Abyste miminku od nepříjemného opruzení ulevili a urychlili hojení, můžete vyzkoušet i přírodní produkty.
Koupel z ovesných vloček
Látky obsažené v ovesných vločkách ulevují od pálení a svědění. Šálek vloček povařte ve vodě 10 minut a poté odvar slijte a přidejte do dětské koupele. Ovesné vločky jsou ideální i tehdy, když chcete spálit břišní tuk, jak jsme psali zde.
Jitrocelové listy
Když se vaše miminko oprudí přes léto, můžete nasbírat čerstvé jitrocelové listy, rozdrtit je a přiložit na opruzená místa. Pokud nemáte po ruce čerstvý jitrocel, pořiďte si jitrocelový sirup. Má antialergické účinky a zmírní opruzení.
Kokosový olej
Pozitivní účinek na opruzeniny má i kokosový olej. Vyživí a zklidní dětskou pokožku a pomáhá hojit plenkovou dermatitidu. Promažte kokosovým olejem červená místa na dětském zadečku nebo olej přilejte do koupele.
Když nic nezabírá, jděte k lékaři
Pokud se pokožka dítěte ani po několika dnech domácí léčby nezlepšuje, poraďte se s lékařem. Může miminku předepsat speciální léky nebo vám doporučit návštěvu kožního lékaře. Za lékařem zajděte rovnou také v těchto případech:
- Pokud se vyrážka zhoršila i přes domácí ošetření.
- Jestliže má dítě také horečku.
- Když podrážděná oblast otéká.
- Jakmile se objevíte puchýře v okolí zadečku a genitálií.
- Jestli ranky v postiženém místě krvácí.
- Když z vyrážky vytéká hnis.