Dejte sbohem vráskám! Vsaďte na potraviny, které podporují tvorbu kolagenu a máte vyhráno
Co je to kolagen?
Kolagen je látka, která se nachází v našem těle a je nejdůležitější látkou v boji proti vráskám či bolestivým kloubům. Patří mezi bílkoviny, které se vyskytují v tkáních a tvoří podpůrnou vrstvu. Podílí se na tvaru, pružnosti a pevnosti jednotlivých buněk pokožky, díky čemuž máme pleť vypnutou a bez vrásek. S pokročilým věkem jeho tvorba klesá, což se projeví vznikem prvních vrásek. Jakmile se zpomalí tvorba kolagenu, nedá se žádným jiným způsobem urychlit či dokonce obnovit. Kolagen musíte do těla dostávat pouze pomocí stravy.
Stárnutí pokožky nesouvisí pouze s věkem
Kromě věku se na zpomalování tvorby kolagenu podílejí i negativní faktory, za které si většinou můžeme sami. Za urychlení procesu stárnutí pokožky mohou hormonální změny, slunce, dehydratace, drogy a léky, kouření, nedostatek živin, stres, střevní potíže a mnohé další. Pokud neumíte nebo nemůžete některou z výše uvedených věcí změnit, zkuste přidat některou z následujících látek do svého jídelníčku.
Osm potravin pro vaši krásnou pokožku
Vitaminy
Klasickým lékem na vrásky je vitamin C, který se nachází ve většině ovoce i zeleniny a antioxidanty, které se v nich také nacházejí. Dále vitaminy ze skupiny B a E, které se rovněž podílejí na produkci kolagenu. Silný vliv má i vitamin A, který byste si měly aplikovat přímo na pokožku za pomoci krému či séra. O vitaminu C a jeho účincích na naše zdraví si přečtěte zde.
Fytoestrogeny
Estrogen je pro tvorbu kolagenu mimořádně důležitý a jeho produkce věkem přirozeně klesá, stejně jako to je u kolagenu. Doplnit ho můžete díky některým potravinám, které obsahují fytoestrogen. Jsou to například sójové boby a výrobky z nich, otruby, hrách, fazole, lněná semínka, vojtěška a kapusta. Díky dostatečnému množství estrogenu se zpomalí ztráta kolagenu.
Želatina
Známe ji z kuchyně, ale nejde o nic jiného, než o tepelně upravený kolagen. Konzumací želatiny se vám nejen doplní chybějící kolagen v pokožce, ale také v kloubech a chrupavkách. Získat ji můžete jednoduše. Vývarem z kostí a chrupavek. Želatina má na naše zdraví spoustu pozitivních vlivů. Více zde.
Katechin
Ten se nachází v čajích, jako je zelený či bílý, které jsou známé svým omlazujícím účinkem na pleť. Katechin je silný antioxidant, který najdete právě v zeleném čaji. Dokáže chránit buňky před volnými radikály a tím i brání jakémukoliv poškození pleti.
Organická syrovátka
Poměrně zajímavé zjištění o syrovátce vedlo k tomu, že je uznávaným urychlovačem produkce kolagenu. A samozřejmě doporučuje se jíst právě ta organická, která neobsahuje žádné nežádoucí chemikálie.
L-arginin
Právě tato aminokyselina je mimořádně užitečná při hojení ran a není proto žádným překvapením, že dokáže pozitivně ovlivnit i tvorbu kolagenu. Ovlivňuje přímo jeho produkci v kůži. Najdete ji v sezamových semenech, čočce, v mořských plodech či špenátu.
Omega-3 mastné kyseliny
Mají podobnou funkci jako kolagen, totiž udržují pokožku pevnou a pružnou. Je proto vhodné je neustále doplňovat. Bohatým zdrojem jsou ryby a olej z lněných semínek.
Lutein
Je dalším silným antioxidantem, který dokáže ochránit naše tělo před oxidačním stresem a volnými radikály, čímž v konečném důsledku chrání i naši pokožku. Navíc působí velmi příznivě na naše oči, které chrání před dopadajícím UV světlem. Najdete ho skoro v každé zelené zelenině, v mrkvi, v pistáciích, ve vařených vejcích a hrachu.