Slyšeli jste o černém africkém mýdle nebo o kastilském? Jak vybrat to správné?

 Krása 
14. října 2018 09:56 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní tuhá mýdla jsou lepší než tekutá z obchodu Depositphotos
Přírodní mýdla jsou hodně v oblibě. Vypadají krásně a ještě lépe voní. Jak ale vybrat to správné? Vždy se musíte řídit tím, jakou máte pleť.

Mít doma kvalitní mýdlo je důležitější, než si možná myslíte. Nekvalitní kousek vám totiž může docela uškodit, a to zejména tím, že vám například vysuší nebo podráždí pokožku.

Dnešní domácnosti obvykle používají klasická tekutá mýdla. Přitom zdaleka nedosahují takových kvalit, jako tuhá přírodní mýdla. Běžná tekutá mýdla obsahují obrovské množství škodlivých látek, například různá agresivní pěnidla, parabeny, propylen glykol a podobně. Na trhu jsou přitom k dostání daleko zdravější varianty.

Africké černé mýdlo

Toto mýdlo poznáte na první pohled, je totiž černé. K dostání je jak v tuhé, tak tekuté podobě. Vyrábějí ho domorodci v Ghaně či Nigérii pomocí tradičních technik, a to bez jakýchkoliv chemických nebo živočišných produktů.

Africké mýdlo se skládá z bambuckého másla, banánových listů a větví, kakaových bobů, popela z palmových listů a dalších složek. Hodí se každému, kdo má problematickou pleť. Bez obav ho však mohou používat i lidé se suchou pletí.

Syrské aleppské mýdlo

Syrské aleppské mýdlo je světově proslulé díky svým vynikajícím vlastnostem a tradičnímu způsobu výroby, který zůstal po staletí nezměněn. Neobsahuje žádná umělá barviva, vůně a konzervační látky ani živočišné tuky. Jedinými surovinami pro výrobu tak zůstává olivový olej, vavřínový olej (olej z plodů bobkového listu) a přírodní soda.

Aleppská mýdla mohou obsahovat různé procentuální zastoupení vavřínu. Koncentrace se ve výrobku objevuje od 2 % do 80 %. Silně koncentrovaná mýdla se používají spíše k léčebným účelům při kožních problémech. Pro běžnou hygienu je lepší volit ta jemnější.

Kvalitní aleppské mýdlo poznáte tak, že neobsahuje palmový nebo kokosový olej. Dále je nutné se podívat na obsah oleje z plodů bobkového listu. Pokud mýdlo obsahuje méně než 12 % oleje z plodů bobkového listu, jeho dezinfekční a čistící účinky se tím rapidně zhoršují.

Pravé mýdlo Aleppo nesmí být mastné a jeho barva musí být zlatohnědá na povrchu a zelená uvnitř. Je vhodné pro všechny typy pleti, obzvláště ale pro pleť mastnou a problematickou, je hypoalergenní, vhodné i pro děti. Pomáhá při akné a psoriáze, výborně hojí a má antibakteriální účinky, zabraňuje růstu infekčních ložisek.

Marseillské mýdlo

Tak trochu legendou mezi mýdly je marseillské mýdlo, které je tradičně vyráběno výhradně z kvalitních olejů (min. 72 %). Ani tento produkt neobsahuje žádná barviva a syntetické přísady.

Existují celkem dva druhy marseillského mýdla, a to mýdlo s olivovým olejem a mýdlo s palmovým nebo kokosovým olejem. Kromě toho se do marseillského mýdla také přidává mořská voda ze Středozemního moře, dále také uhličitan sodný a louh v podobě hydroxidu sodného.

Používat by ho měli lidé s přecitlivělou pokožkou, ale je vhodné pro ošetření všech typů pleti včetně dětské a aknózní. Změkčuje, zjemňuje a vyživuje i náročnou a suchou pleť. Francouzi tvrdí, že když si jím čistíte zuby, odstraňuje z nich zubní kámen, působí antisepticky, hojí problémy dutiny ústní a posiluje dásně. Doporučuje se střídat s klasickou zubní pastou dvakrát až třikrát týdně.

Kastilské mýdlo

Stěžejní složkou tohoto čistě přírodního produktu původem ze Španělska je olivový olej a další přírodní oleje.

Jeho hlavní výhodou je fakt, že se hodí pro všechny typy pleti a převážně opět pro citlivou a suchou. Není výjimkou, že se také používá na výrobu mnoha pracích prostředků, šamponů, čisticích prostředků nebo přípravků pro děti.

Olivové mýdlo

Olivová mýdla jsou vyráběna procesem zmýdelnění olivového oleje, který pochází ze středomořské oblasti, třeba z Kréty. Opět se při jeho výrobě nepoužívá žádná chemie.

Tato mýdla jsou velmi šetrná k pokožce, a to i k té nejcitlivější. Velkou úlevu pocítí lidé se suchou pokožkou a také ti s kožními problémy, jako jsou ekzémy, lupénka a podobně.

Pokud chcete, můžete si mýdlo vyrobit i sami doma. Návod na výrobu domácího glycerinového mýdla najdete zde. Použít ho pak můžete nejen k umývání, ale i praní.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...