Vyrobte si doma přírodní tuhý šampon. Bez hydroxidu
Věděli jste, že nejenom mýdla mohou být v tuhém stavu? Posledním hitem v přírodní kosmetice jsou právě tuhé šampony. Jsou mnohem ekologičtější a hlavně šetrnější k vlasům. Nevýhodou je však jejich vyšší cena. To ale neplatí v případě, že si jej vyrobíte doma, a to bez hydroxidu sodného.
Bez silikonů i SLS
Výhodou domácích šamponů je, že vždy víte, co obsahují. Klasické kupované jsou totiž plné sodium lauryl sulfate (SLS) a většina z nich obsahuje silikony. Ty způsobují to, že vlasy obalí a tím se vlasy méně mastí, ale na druhou stranu je příliš vysušují a způsobují křehkost. A to se vám s tuhým šamponem nestane.
Ingredience
- 25 g sodium coco sulfát (bílé granulky vyrobené z kokosového oleje. Jsou k pokožce šetrné a mají vynikající pěnivost)
- 5 g destilované vody nebo bylinného výluhu (kopřiva, bříza,..)
- 4 g oleje (dýňový, ricinový, jojobový, mandlový nebo olivový a jejich kombinace)
- 2 g bambuckého másla
- 0,5 g proteinu (rýžový, konopný)
- 10 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru
Jako kaše
Odvažte si první čtyři suroviny, dejte je do hrnce a pomalu je zahřívejte. Hlídejte si teplotu, která by neměla přesáhnout 70 °C. Pak vmíchejte protein i esenciální olej. Vznikne vám hustší kaše.
Uplácejte kouli
Teď se na chvíli vraťte do dětství a do doby, kdy jste z bláta plácali kuličky. To samé udělejte i s hmotou na šampon. Kuličky nebo bochánky, které se vám podaří vytvořit, nechejte 48 hodin odležet.
Vydrží i měsíce
Takto vyrobený šampon vám vydrží i několik měsíců. Jeho použití je podobné jako u tekutého šamponu. Tuhý šampon vmasírujte do vlhkých vlasů, napěňte a umyjte. Na závěr ještě vlasy přelijte kyselým oplachem, který vytvoříte z jednoho dílu jablečného octa nebo šťávy z citronu a 1 dílu vody. To proto, že tuhé šampony mají mírně kyselejší pH než tekuté a je tedy potřeba kyselost trochu upravit. Tušili jste, že podobně snadným způsobem si můžete vyrobit i přírodní gel na holení? Návod na jeho výrobu jsme psali zde.