Dlouhé šaty sluší hubeným ženám i těm s kily navíc. Musíte je ale umět nosit

 Móda 
26. dubna 2018 13:41 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dlouhé šaty jsou krásné a ještě umí maskovat nedostatky Shutterstock
Módní trendy se pořád mění, ale dlouhé šaty jsou stále in. Jsou ženské, smyslné, elegantní, nadčasové, ale zároveň praktické a pohodlné. Pokud jste je dosud přehlížely, měly byste to napravit. Obrovskou výhodou tohoto kousku oblečení je i to, že pokud se ho naučíte správně nosit, zamaskujete díky němu i řadu svých tělesných nedostatků.

Kouzlo dlouhých šatů spočívá v jejich rafinovanosti. I když se může na první pohled zdát, že jsou nudné, opak je pravdou. Navíc když zvolíte správný střih, snadno zamaskujete svá velká ňadra, malá naopak můžete zvýraznit, ukryjete své větší boky či zadek. S dlouhými šaty se dá zkrátka neuvěřitelně čarovat.

Dlouhé šaty mohou být volné, uplé, elegantní, bohémské, s ramínky i bez. A každý střih sluší jinému typu postavy. Když si vyberete správný střih, budete za hvězdu. O tom, jaká sukně se hodí k vaší postavě, jsme psali zde.

Na výšce záleží

Pokud jste vysoké postavy a netrápí vás kila navíc, nemusíte se bát splývavých materiálů. Skvěle vypadají například bavlněné šaty na tenkých ramínkách. Vysokým štíhlým postavám budou slušet i vyšší rozparky. Naopak si dejte pozor na příliš vzdušné modely. Budí dojem velkého objemu, a to se svou postavou nepotřebujete.

Jestli jste spíše menšího vzrůstu, volte šaty bez ramínek – opticky vám prodlouží postavu. Ani s korzetovým střihem nic nezkazíte. Rozhodně se ale vyhněte světlejším odstínům a vzorům, zbytečně by vás zkrátily.

Kila navíc

Pokud vás trápí větší bříško a boky, vybírejte šaty pyramidového střihu. Podvázaná prsa a antické modely na vás budou vypadat dokonale. V barvách se nijak omezovat nemusíte, ale opatrně se vzory, těm se raději vyhněte.

Šaty podle typu postavy

Pokud si nejste jistá, jaký střih šatů zvolit, orientujte se podle toho, jaký máte typ postavy.

Postava typu hruška

Somatotyp hruška se u žen vyznačuje úzkými rameny, níže posazeným útlejším pasem, širokými boky a silnějšími kotníky.

Majitelky takové postavy by se měly snažit zdůraznit horní část těla, ať už hlubokými výstřihy, odhalenými rameny či výraznými šperky. Korzet šatů může být klidně přiléhavý a barevný, aby se zvýraznil štíhlý pas, naopak sukně by měla být volná a splývavá, nejlépe delší áčková sukně začínající v pase.

Postava typu jablko

Typ postavy jablko má tendence k ukládání tuku ve střední části těla, to znamená, že nejvíce je trápí větší břicho a typické pro tento typ postavy jsou i tukové "polštářky" nad bedry. Oproti tomu dolní polovina těla je většinou štíhlá. Poměrně štíhlé jsou i ruce, prsa jsou naopak většinou objemnější.

Problematické partie zakryjí dlouhé splývavé šaty, k optickému zeštíhlení pomůže hluboký výstřih do V. Přepásání šatů vždy volte těsně pod prsy, aby došlo k zakrytí bříška. Pozornost od něj odvede také tmavší a jednodušší vršek, naopak sukni si můžete dovolit pestrou.

Postava typu přesýpací hodiny

Ženy s postavou přesýpacích hodin charakterizují bujné vnady, úzký a štíhlý pas a širší boky a větší zadek. Tento typ postavy je považován za ideální a majitelky takové figury si na sebe mohou vzít takřka cokoliv.

Křivky ženy s postavou přesýpacích hodin vyniknou ve tvarovaných šatech, které tělo smyslně obepnou. Symetrickou postavu nejlépe zdůrazní šaty se zvýrazněným pasem, na škodu nejsou výrazné vzory a asymetrické průstřihy.

Postava typu obdélník

Charakteristikou pro takzvaný „obdélník“ neboli typ písmene „H“ je typicky chlapecká postava, kdy ramena jsou stejně široká jako boky a postava má nevýrazný pas.

Ženy s touto postavou jsou obvykle štíhlé, chybí jim však ženské křivky, které lze vykouzlit šaty s upnutým korzetem či přepásáním v pase. Naopak sukně začínající v těchto místech by měla být spíše volnější. Dobře na této postavě vypadají i pouzdrové šaty. V případě štíhlé postavy mohou dámy vršek zdůraznit volánky či jiným zdobením.

Postava typu obrácený trojúhelník

Ženy s tímto typem postavy mají objemnější vrchní část těla (velká prsa a široká ramena) a naopak nevýrazné boky, zadeček a štíhlé nohy.

Tuto nerovnováhu lze napravit barvami – tmavým vrškem a světlejší sukní. Horní polovinu těla opticky zúží výstřih do V, sukně může být objemnější a například s vysokým rozparkem, který odhalí štíhlé nohy. Ženy s touto figurou si také mohou dovolit kratší střih šatů a opět tak upoutat pozornost k štíhlým nohám.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum