Nejčastější důvody dopravních nehod a tipy, jak se jim vyhnout

 Ostatní 
09. listopadu 2018 13:28 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Telefonování za jízdy patří k velmi nebezpečným činnostem Shutterstock
Situace na silnicích je stále komplikovanější. Nehody jsou na denním pořádku. Existuje možnost, jak alespoň snížit jejich pravděpodobnost? Máme pro vás důležité informace.

Možná se budete divit, ale překročení povolené rychlosti není zdaleka tím největším problémem, který se na našich silnicích vyskytuje. Problém číslo jedna se skrývá úplně jinde.

Nevěnování se řízení

Je tomu opravdu tak, že největší počet dopravních nehod je způsoben něčím tak banálním, jako je nevěnování se pozornosti řízení. Je až s podivem, kolik lidí stále během jízdy telefonuje bez použití handsfree. Mnoho řidičů také za jízdy živě gestikuluje při rozhovoru se spolujezdci, a najdou se i takoví experti, kteří se klidně otočí dozadu, aby se vám při hovoru mohli dívat do očí či do výstřihu. Další nectností je konzumace jídla a pití během řízení. Je sice určitě dobře, pokud máte možnost se během jízdy občerstvit, ale nemáte-li vhodnou láhev, kterou nemusíte složitě otevírat, raději si na občerstvení zastavte na benzince či na parkovišti.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti

Další častou příčinou, kterou máme z poloviny ve své režii, je dodržení bezpečné vzdálenosti. Bohužel jen z poloviny, protože se velmi těžko ovlivňuje chování řidiče v autě za námi. S narůstající rychlostí je třeba vzdálenost od auta před vámi zvětšovat. Platí přitom pravidlo dvou sekund. Ale odborníci se shodují, že i to je málo. Vhodnější by byly vteřiny tři. Během této doby máte šanci stihnout zareagovat na situaci před vámi s přehledem. Pokud se tedy budete řízení opravdu věnovat. Jestliže se vám někdo přilepí "na záda", doporučujeme opatrně naznačit, že si to nepřejeme. Ještě lepší je zpomalit a umožnit pospíchajícímu předjetí. Už častokrát se stalo, že takové auto za chvíli dojedete v nějaké koloně nebo ho najdete převrácené v příkopě.

Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky

Zde přichází ke slovu rychlost, ale ne ve smyslu překračování maximální rychlosti, ale podceňování vlhké silnice, námrazy, nerovností na vozovce a dalších eventualit. Stačí třeba i 50 km/h a jedna díra v silnici a neštěstí může být na světě.

Obecnější rady

Vedle striktního dodržování výše uvedených doporučení je třeba řídit zcela v klidu. Ať řešíte v práci či v osobním životě cokoliv důležitého, nesmíte si nic z toho přinést za volant. Nespěchejte. Razantní jízdou do cíle obvykle dříve nedojedete, ale výrazně zvýšíte pravděpodobnost nehody. Samozřejmě dbejte o perfektní technický stav vozidla, zejména jeho řízení, tlumičů, brzd a osvětlení. V tomto období také je zapotřebí mít na autě zimní pneumatiky. Rady v této věci můžete načerpat třeba v článku zde.  Dělejte při delších jízdách přestávky, abyste předešli mikrospánku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...