Před 4 lety zažila Francie nejtragičtější útok v novodobé historii, zemřelo při něm 130 lidí

 Ostatní 
16. listopadu 2019 09:38 / Blanka Štiková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Útoky v listopadu 2015 probíhaly souběžně na několika místech v Paříži Twitter
V noci z 13. na 14. listopadu 2015 Francií otřásla série teroristických útoků odehrávajících se na různých místech v Paříži, které nikdo nečekal. V hlavním městě tehdy podlehlo útokům 130 obětí.

Mezi nejdiskutovanější místa útoků patří koncertní hala Bataclan, ale to není jediné místo, kde se tragédie odehrávala.

Kolik měl útok obětí

Teroristické útoky v Paříži, jež se uskutečnily z 13. listopadu na 14. listopad 2015 v čase mezi 21:20 a 1:00, byly od 2. světové války těmi nejtragičtějšími, které Francie pamatuje. Celá akce byla zjevně koordinovaná a postupně při ní došlo k několika sebevražedným bombovým útokům, střelbě z útočných pušek a také ze braní rukojmích. Útoky probíhaly v 1., 10. a 11. pařížském obvodu. To, co se odehrálo, nikdo nečekal.

Při tomto strašlivém činu bylo zraněno kolem 400 lidí (mnoho z nich vážně) a zemřelo při něm 130 lidí a 7 teroristů. Útoky v listopadu 2015 probíhaly souběžně na několika místech v Paříži. Nejznámější je útok v koncertní hale Bataclan, kde se stalo obětmi teroristů 90 lidí. Ale pachatelé zabíjeli i na jiných místech, dalších 40 mrtvých se stalo obětmi v podnicích Le Carillon, Le Petit Cambodge, La Belle Équipe, Comptoir Voltaire a dalších.

Jednotlivé útoky

Útoky u fotbalového stadionu Stade de France

Pařížské útoky začaly u fotbalového stadionu Stade de France v Paříži, kde během prvního poločasu přátelského utkání Francie s Německem došlo ke třem explozím. Akce byla spáchaná třemi sebevražednými atentátníky, kteří se odpálili před stadionem, naštěstí byl jejich pokus dostat se dovnitř na utkání neúspěšný. Výbuchy byly slyšitelné i na ploše stadionu, utkání však přesto nebylo přerušeno, ani hráče a fanoušky nikdo o útocích neinformoval a zápas tak byl dohrán.

U stadionu tehdy zemřeli 3 teroristé a minimálně jedna další osoba. Mohlo jít ale o obrovskou tragédii, pokud by se útočníkům bývalo podařilo dostat dovnitř do stadionu a odpálit se přímo tam, na místě bylo totiž asi 80 000 lidí. V době útoků byl na stadionu dokonce i francouzský prezident François Hollande, kterého ale po explozích evakuovali.

Útoky v ulicích Paříže

S útokem na fotbalovém stadionu souběžně probíhaly také útoky střelců na jiných místech po městě. Z ničeho nic teroristé začali střílet do lidí před barem Le Carillon a poté v restauraci Le Petit Cambodge v okolí u křižovatky Rue Bichat a Rue Alibert. Tehdy tam na místě zemřelo 15 lidí a dalších 15 bylo vážně zraněno, pachatelé po činu nejspíše uprchli v automobilu.

Poté začal ozbrojený terorista střílet do lidí v restauraci La Casa Nostra na Rue de la Fontaine-au-Roi, útoku tam podlehlo 5 lidí a dalších 8 bylo vážně zraněno. Dva útočníci stříleli také na terase restaurace La Belle Équipe na Rue de Charonne, poté pachatelé uprchli, nechali po sobě 19 zabitých osob a dalších 9 v kritickém stavu. Následovalo odpálení sebevražedného atentátníka, který seděl na terase kavárny Comptoir Voltaire na Boulevardu Voltaire, což je nedaleko sálu Bataclan. Tento útok zranil 15 lidí a jedna osoba byla vážně zraněna.

Útok na koncertě v Bataclanu

Po útoku na koncertní sál Bataclan přímo v centru města na Boulevardu Voltaire však zůstalo nejvíce obětí. Osudný večer si tam přišlo asi 1 500 diváků poslechnout koncert americké rockové skupiny Eagles of Death Metal. Lidé nic netušili a v tom najednou dovnitř vnikli tři teroristé a začali střílet do lidí, desítky jich zabili a další desítky osob vzali jako rukojmí. Poté, co přišly zprávy, že teroristé popravují rukojmí, byl zahájen protizásah bezpečnostních jednotek, při němž byli teroristé zneškodněni. V koncertní hale tehdy zemřelo 89 lidí plus útočníci, další desítky osob byly v kritickém stavu, členové skupiny zraněni nebyli. Desítky lidí pomohl zachránit člen ochranky, protože jim otevřel nouzový východ ze sálu.

Co se ví o útočnících

Podle agentury Reuters bylo při útocích zabito 7 útočníků a většina z pachatelů měla francouzské či belgické občanství a několik z nich bojovalo v Sýrii. Všichni pak prý byli přívrženci Islámského státu, ten se po činu k útokům v Paříži přihlásil a oznámil, že jsou odplatou za účast Francie na leteckých útocích proti islámským státním cílům v Sýrii a v Iráku.

Co se dělo po útocích

Ve Francii

Po útocích byl na celém území Francie vyhlášen výjimečný stav. Prezident François Hollande vyhlásil za oběti atentátů třídenní státní smutek a Eiffelova věž, symbol Paříže, byla večer po útocích zhasnuta jako projev smutku nad oběťmi a stavba byla do odvolání uzavřena. Francie v reakci na útoky v Paříži výrazně zvýšila své bojové akce vůči Islámskému státu.

Ostatní země

Řada zemí také bezprostředně po útocích v Paříži zavedla zvýšená bezpečnostní opatření a mnoho známých budov po celém světě bylo večer 14. 11.2015 osvětleno v barvách francouzské vlajky jako znamení solidarity s Francií. Dne 16. 11.2015 byl pak vyhlášen státní smutek v celé Evropské unii a památku obětí lidé uctili minutou ticha. Dále čtěte: Trpíte závislostí na mobilu? Příznaky vás prozradí, jsou podobné jako u alkoholiků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná