Nevyhazujete slupky z mandarinek, mají úžasné vlastnosti

 Ostatní 
23. listopadu 2019 11:00 / Ema Maxová
  14
📷
4 fotografie v galerii
Vyhazujete slupky od mandarinek? Děláte chybu. Depositphotos
Častokrát vyhazujeme suroviny, které mají obrovský potenciál a další možnosti využití. To platí i o slupkách z mandarinek. Možná vás to překvapí, ale slupky v sobě ukrývají množství skvělých vlastností, které poslouží nejen našemu zdraví, ale i kráse.

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a vůně mandarinek k nim neodmyslitelně patří. Psali jsme také: Vánoční trendy 2019. V jakých barvách letos ozdobit stromeček? 

A jestli už i u vás doma nastal maraton loupání mandarinek, měli byste vědět, že jejich slupky do koše nepatří. Jak je můžeme využít? Poradíme vám.

Vždy je lepší koupit ekologicky pěstované ovoce pro opětovné použití slupky, kdykoli je to možné, a to zejména pokud máte v plánu kůru jíst nebo ji používat na vašem těle.

Nahlédněte spolu s námi do přírodní lékárny a zjistěte, jak všestranně můžete slupky použít. Kromě toho, že kůru běžně využíváme do pečení, zkuste vyzkoušet následující tipy, které se vám, nejen v období vánočních svátků, budou hodit.

Vyřeší problémy s trávením

Vánoce bychom mohli nazvat i obdobím hodů. Každý z nás si dopřeje vánoční salát ochucený majonézou, smažený řízek nebo kapra, k tomu množství zákusků, které nám, kupodivu, v tomto období chutnají mnohem více, a problém s nafouknutým bříškem je na světě. Pokud míváte problémy s trávením, tak sáhněte po mandarinkách.

Jak na to?

Vysušte mandarinkové slupky a poté je rozemelte nebo rozdrťte na jemný prášek. Přidejte lžičku prášku do vašeho oblíbeného nápoje nebo ho jen tak snězte. Tato originální chuť a vůně vás okouzlí, a navíc, vyřeší vaše zažívací problémy.

Zdravá pokožka hlavy

Nepříjemný pocit svědění, k tomu rychle se mastící vlasy. Znáte ten frustrující pocit, který v některých případech řešíte suchým šamponem nebo čepicí? Co zkusit mandarinkový odvar?

Jak na to?

Hoďte čerstvé slupky z mandarinky do hrnce, zalijte je vroucí vodou a nechte na mírném ohni vařit půl hodiny. Následně hrnec přikryjte poklicí a slupky nechte louhovat další hodinu. Odvarem si opláchněte vlasy a následně umyjte šamponem. 

Bolest hlavy 

Stres, nervové vypětí a množství práce před Vánoci přispívají ke vzniku bolestí hlavy. Co s tím? Vložte čerstvou slupku z mandarinky do bavlněného sáčku a inhalujte 15 minut. Tato citrusová vůně vás uklidní natolik, že bolest hlavy rychle pomine. 

Jak na mandarinkovou tinkturu na suchý kašel?

Při suchém kašli pomůže následující tIp. Sušenou mandarinkovou slupku rozdrťte na prášek a smíchejte s alkoholem. Nejlépe s vodkou. 

Potřebné suroviny:

  • 2 polévkové lžíce
  • 2 dcl alkoholu

Takto vytvořenou tinkturu uskladněte v uzavřené nádobě alespoň 1 týden na tmavém místě. Po týdnu užívejte 20 kapek při suchém dráždivém kašli. Anebo si ji dejte jen tak pro chuť. Dále čtěte: Vyléváte vodu z rýže? Děláte chybu, má totiž úžasné účinky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon