Vůně mají téměř magickou moc. Mohou ovládat naše zdraví, náladu i naše vztahy nebo úspěchy

 Ostatní 
10. ledna 2021 11:05 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vůně mají magickou moc Pixabay
O významu vůní už každý z nás něco slyšel. Málokdo ale tuší, jak velkou moc vůně mají, jak mohou ovládat naše zdraví, náladu i naše vztahy nebo úspěchy.

Vůně umí zejména uklidňovat a hýčkat. Mohou ale také dodávat sílu, sebevědomí či touhu. A mohou radikálně měnit náladu a pocity. Umí přivolat lásku, sympatie i obdiv. A můžete s nimi také cestovat – v prostoru i v čase. Jsou vůně, které vám připomenou dovolenou u moře, zavedou vás do orientu či k babičce na chalupu před třiceti lety. Vůně jsou jako koření – je třeba dobře vybrat druh, množství i příležitost.

Některé vůně nás nutí utrácet

Vědci se stále více přiklánějí k názoru, že vůně jsou jedním z nejdůležitějších činitelů, který ovlivňuje naši náladu, stav mysli, zdraví, sebevědomí i náklonost k druhým lidem. A dobře to vědí tvůrci parfémů. Neustále zkoumají účinky vonných kombinací a trvá i několik měsíců, než najdou tu správnou, která pak jejich nositeli zajistí všeobecné sympatie. Podobně i obchodníci hledají vůně, kterými se snaží přimět zákazníky utrácet v marketech co nejvíce peněz.


Přírodní vůně jsou přirozené

Provonět prostor můžete nejen speciálními esencemi, ale třeba ovocem. Stačí nakrájet na kolečka citrusové plody a navléknout je na provázek, který pak zavěsíte někde v bytě. Citrusové plody byt příjemně provoní a navodí pocit čistoty.

Přínosné jsou také kvetoucí rostliny – zejména ty čerstvé. Oblíbená je například máta, levandule, meduňka, tymián či šalvěj. Mnoho vonných bylinek lze navíc přes zimu pěstovat i v bytě v květináči. Takto jednoduše provoníte nejen místnost, ale bylinky můžete dávat i do šatníků a skříní, kde ochrání oblečení před nevítanými moly.

Aromaterapie

Esence můžete nakapat v podstatě na co chcete – na polštářek v obýváku, na umělé květiny, na ručníky, záclony, na kapesníky apod. Výraznějších vůní dosáhnete pomocí aromalamp a éterických olejů, které zlepšují náladu a psychiku. Aromaterapie ovlivňuje krevní oběh, hormony, nervový systém, trávení apod. Při správném použití snižuje krevní tlak, zmenšuje menstruační bolesti, léčí ekzémy, snižuje bolesti kloubů, pomáhá při stresu, poruchách spánku, strachu z létání či ze života… U některých vůní je prokazatelné, že zahání vši (tee tree), mravence (hřebříček) nebo komáry (citronová tráva). Linalool obsažený v levanduli má uvolňující účinky, zelené vůně (jablko, pokosená tráva) pak účinky uklidňují.

Další vůně probouzejí chuť k jídlu či vyvolávají žízeň, vůně pomeranče uklidňuje a heřmánek snižuje šok těch, kdo se dozvěděli závažnou diagnózu. Je však zapotřebí nadechovat se vůně alespoň pět minut, aby působila na autonomní nervový systém. Aromaterapie se využívá i při hypnóze.

Každému voní něco jiného

Vůně posekané trávy některé lidi oslovuje, jiné zase ne. Kulturní původ je také důležitý, na Tchaj-wanu údajně nesnášejí vůni teplého mléka, ale voní jim stará vejce a jejich hnilobný pach. A zatímco u nás hřebíček mnohdy vyvolá vzpomínku na vánoční trhy, ve Francii spíše připomene zubaře. Jak vybrat správný parfém, se dočtete zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon