Jak vybrat kvalitní turistickou obuv

 Ostatní 
04. června 2017 14:45 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Do drsnějšího terénu se hodí kožená kotníková bota. Shutterstock
Blíží se dovolené, prázdniny a čas, kdy se více pohybujeme v přírodě. Jak vybrat správnou turistickou obuv? Jak se o ni starat? I o tom bude tento článek.

Nekupujte levný šmejd

Jako v jiných případech, i v případě bot platí, že levné je drahé. Pokud si koupíte laciné boty, máte jistotu, že se vám brzo rozpadnou, zradí vás v tu nejméně vhodnou chvíli, nebo se vám v nich bude přinejmenším potit noha. O pohodlí a příjemném nošení ani nemluvě. Kvalitní bota vydrží mnohem déle a investice je sice jednorázově vyšší, ale i po delší době máte velmi použitelnou obuv, která možná nebude tak krásná jako když byla nová, ale poslouží svému účelu se ctí.

Vybírejte s ohledem na terén

Vždy je důležité mít boty, které odpovídají tomu, co po nich žádáte. Pokud jste běžní turisté, případně kombinujete chůzi s jízdou autem či jízdou na kole, budete potřebovat minimálně klasickou pevnou turistickou obuv s dobře tvarovanou klenbou, měkkou na došlap s prodyšnou membránou či přímo koženou v kombinaci se sandály optimálně s pevnou špičkou, které budou dobře větrat, ale poskytnou i bezpečnou chůzi v obtížnějším terénu. Na univerzální použití můžete mít i sandály gumové s textilními pásky, které – pokud jsou kvalitně vyrobeny – se hodí i do vody.

Botu „rozšlápněte“

Nikdy si nekupujte boty těsně před odjezdem. Nové boty často působí na noze v prvních dnech problémy. Bota se musí noze přizpůsobit a noha si musí zvyknout, že se jí bota dotýká na jiných místech než obuv předchozí. To je normální proces. Pokud nekupujete boty kožené, nečekejte, že příliš povolí. Před odjezdem na dovolenou boty postupně zatěžujte.

Impregnujte

Většina obuvi potřebuje ošetření impregnací, která zvyšuje odolnost vůči vodě a nečistotám. Nevyplatí se kvalitní botu nechat bez ošetření. Vždy překontrolujte, zda sprej, který jste si pořídili odpovídá materiálu boty.

Pokud bota provlhne, nechte ji dobře vyschnout na teplém, ale nikoli horkém místě. V případě vlhkého studeného počasí si pomůžete vložením novinového zmačkaného papíru. Poté opakujte impregnaci

Schovejte si účtenku

Dobře si uschovejte účtenku. Na boty je stejná dvouletá záruka, jako na jiné zboží a pokud vám v záruční době upadne podrážka či praskne svršek, není to chyba vaše, ale výrobce. Záruku neuplatníte na běžné opotřebení, ale je zbytečné platit za obuv, která má zjevné vady. Někdy v dobré víře koupíte obuv od výrobce, který není schopen zajistit ani týden fungování. V takovém případě je opravdu na místě boty vrátit a požadovat minimálně výměnu či vrácení peněz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47