Mozkový jogging vás udrží delší dobu ve střehu

 Ostatní 
24. května 2017 19:23 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Poslední dobou se stal dosti populárním pojem "mozkový jogging", jinak řečeno cílené trénování paměti.  Shutterstock
Čím víc svou hlavu budete namáhat, tím déle vám bude sloužit. S takzvaným mozkovým joggingem se vyplatí začít už v pětadvaceti. Česko je v tomto směru ve výhodě, jako jedna z mála zemí světa tu máme armádu vyškolených trenérů paměti.

Mozkový jogging je aktivita zaměřená na trénink kognitivních (poznávacích) funkcí především u mladších generací. Je to dynamický program cvičení na zlepšení rychlosti vnímání, koncentraci, logické i verbální myšlení, prostorovou orientaci i kreativní techniky. Jedním z cílů je stimulace pozitivních emocí a rozvíjení diagonálního myšlení, tzn. myšlení „napříč", při němž je stejnou měrou zapojena levá i pravá hemisféra mozku. 

Co Vám trénink přinese?

  • Posílíte paměť i koncentraci.
  • Naučíte se zpracovávat kvanta informací do lehce zapamatovatelné formy zábavným způsobem.
  • Naučíte se jak využívat kreativitu v pracovním i osobním životě, jak lépe a efektivněji plánovat úkoly, povinnosti apod.

Podívejte se na pár tipů, jak vytrénovat svou myslivnu, a zvýšit tak pracovní produktivitu.

1. Vytvářejte vlastní akronymy

Jedná se o slova sestávající z počátečních písmen klíčových informací. Možná, že ani netušíte, kolik akronymů se kolem nás vyskytuje.
ABBA: A – Anni, B – Bjorn, B – Benni, A – Agnetha
Název dnes již legendární popové skupiny je sestaven z prvních písmen jmen zakládajících členů.
LOL: L – lots, O – of, L – laughs
BTW: B – by, T – the, W – way
Podobným způsobem lze zašifrovat názvy důležitých schůzek či jména stěžejních klientů. Vytvoříte-li si pro každou schůzku či každého klienta zábavný akronym, jistě na ně nezapomenete, ani když chytrý telefon či tablet vypoví službu. 

2. Užívejte asociace

Zrychlete zápis svých poznámek a zvyšte svou pracovní produktivitu na maximum. Vytvářejte pro různé informace šifry, které evokují něco, co dobře znáte. Při letmém pohledu na ně si tak okamžitě vybavíte, o co jde. Dejte sbohem dlouhým, nejasným a nudným popiskům.

Dobrým příkladem takových asociací je třeba jóga. Jednotlivé polohy jsou pojmenovány podle zvířat, která připomínají, nebo podle lidí, kteří v nich dlouho setrvávali, protože jim byly pohodlné. Jakmile učitel na lekci jógy zavelí přesun do polohy kobry, všichni vědí, co učinit.

S novým klientem se máte sejít v kavárně, o níž jste četli v časopise. Proč si do diáře nezapsat: setkání-kavárna-časopis?

3. Vizualizujte

Šťastní jsou ti, kteří byli obdařeni fotografickou pamětí.

Chyba.

I schopnost vizualizace lze naučit. A poměrně snadno. Stačí k tomu píle a vytrvalost.
Jednoduše si vše, co děláte, živě představujte. Vytvářejte mentální obrazy.

Vybíráte dovolenou a čtete o luxusním hotelu v atraktivní destinaci, který je umístěn přímo na písčité pláži? Tak si jej představte. Představte si, jak je velký, jakou má barvu, kolik pater, kolik oken… Až příště budete číst stejnou upoutávku, vybavíte si svou představu a snadno si vzpomenete, čeho se text týká.

Ze všeho, co zažíváte, tvořte fotografie a třiďte je do přehledných fotoalb uvnitř Vás samých. Až se příště potkáte s něčím, co odpovídá uložené fotografii, stačí ji vytáhnout a oprášit.

Potřebujete nápad, kterým byste oslnili náročného šéfa či vedoucího? Najděte si chvilku klidu, posaďte se a listujte fotoalbem, hledejte tu správnou fotografii…
Zapište si poznámku do diáře barevně. Zkopírujte do mysli její obraz – barvu, řádek, stránku.

4. Zvyšte kreativitu produkováním analogií

K lepšímu pochopení náročného tématu pomáhá vytváření analogií.
Pokoušíte-li se pochopit něco, co není zrovna Vaší parketou, pokuste se problém převést do oblasti či oboru, kterému rozumíte. Princip zůstane stejný, pouze se změní scéna.

5. Koncentrujte se

Žijte přítomným okamžikem. Buďte si vždy plně vědomi toho, co děláte a kdy to děláte. Upínejte k tomu veškerou svou pozornost. Když sjednáváte termín důležité schůzky, nepřemýšlejte nad tím, co uvaříte k večeři nebo kam si půjdete zaběhat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná