Co byste měli vědět, než vyjedete s rodinou na exotickou dovolenou

 Ostatní 
24. května 2017 10:53 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kromě věcí na obrázku je třeba mít dobrou lékárničku a hlavně rozum. Shutterstock
Pokud jste zkušení cestovatelé, nebude pro vás výjezd do zahraničí problém. Mnoho lidí se však vydává po létech prožitých na vlídném Jadranu jinam a třeba i s dětmi. Tady může nastat velký problém.

Je třeba si uvědomit, že jakmile opouštíme oblast Evropy, která je nám kulturně ale i z hlediska různých životních rizik blízká, vystavujeme se určitému nebezpečí, které sice může stát za to, ale je třeba se na něho dobře připravit. A jestliže k této své cestovatelské aktivitě přibereme i děti, aby měly velký zážitek, musíme udělat všechno proto, aby se z dovolené nestala noční můra. Na co tedy určitě nezapomenout?

1.       Pečlivě si zjistěte informace o dané zemi, o zvycích, o tom co se smí a co je naopak naprosto nepřijatelné. Zásadně neprovokujte, nepřekračujte zavedené zvyklosti. Spíš se snažte vždy ukazovat, že místní kulturu respektujete. Totéž vysvětlete i dětem.

2.       Mějte přehled o různých zákeřných nemocích, které se v dané zemi vyskytují. Povinná očkování jsou samozřejmostí. Zvažte i některá dodatečná očkování podle lokality, kde se budete pohybovat. Nedotýkejte se zbytečně zvířat.

3.       Zásadně nejezte a nepijte cokoliv, co vám někde třeba i v restauraci nabídnou. Podle místní situace preferujte jídlo tepelně upravované, ovoce a zeleninu, které je možno oloupat a zejména balenou vodu. Pokud si koupíte zmrzlinu, měla by být také balená. S těmito výdaji počítejte v rozpočtu na dovolenou, abyste nebyli překvapeni, že kvalitní pitná voda je často dražší, než různé místní speciality podávané na ulici.

4.       Mějte s sebou dobře vybavenou lékárničku. Měla by obsahovat dostatečné množství léků proti horečce pro všechny účastníky vaší výpravy. Neměly by chybět léky proti průjmu a nevolnosti opět v dostatečném množství a pro věkové kategorie, které na akci jedou. Dále určitě zařaďte lék na tlumení alergických reakcí, protože v neznámém prostředí se může objevit problém, se kterým ani nepočítáte. Vezměte si kvalitní dezinfekční prostředek na různé oděrky, řezné rány a škrábance. Nesmí chybět dostatek náplastí, obinadel, a pokud máte možnost, nechte si na cestu předepsat i antibiotickou mast na závažnější poranění. Šikovná bude i mast proti svědění pokožky, repelent a vedle krému na opalování i krém na spáleniny. Hodí se dezinfekční roztok na ruce. Předjímejte možný výskyt běžných nemocí jako je nachlazení, kašel, rýma. V zahraničí si mnoho léků obvykle nekoupíte, zvlášť pokud budete v nějaké vzdálenější zemi. Překontrolujte také vámi pravidelně užívané léky, zda jich máte dostatečné množství.

5.       Při cestování s dětmi myslete na jejich pohodu. Let letadlem jim může přivodit problémy s bolestmi uší, které lze částečně eliminovat cucáním bonbónů, žvýkáním nebo u malých dětí kontaktem, chováním v náručí nebo kojením. Dětem vezměte oblíbené hračky. Malé děti mohou reagovat nespavostí na přelet do jiného časového pásma. Respektujte jejich stav, umožněte jim odpočinek i přes den. Ne dlouhý, aby se přizpůsobily nové situaci, ale přece jen výrazný. Možná vás to omezí ve vašich aktivitách, ale je třeba s tím počítat.

6.       Sjednejte si pojištění pro zemi a situace, ve kterých se budete nacházet. Dobře si uložte kontaktní číslo na asistenční službu. Mějte po ruce také kontakty na zastoupení naší republiky v dané zemi.

7.       Osvojte si základní slova a fráze. Domácí na vás budou nahlížet lépe. Smlouvejte s rozumem, nesnažte se místní přechytračit. Nenechte se nalákat k návštěvám neznámé domácnosti, k prohlídce skryté pamětihodnosti či k jízdě mimo město za přírodními skvosty. Často jde jen o způsob jak z vás vylákat peníze. V horším případě můžete skončit tragicky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná