Pijete energetické nápoje? Pak je nejnovější studie určena právě vám

 Ostatní 
18. května 2017 08:45 / Jitka Jahodová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Saháte příliš často po energy drincích? Neděláte dobře Shutterstock
Pití sladkých energetických nápojů s kofeinem je mnohem nebezpečnější než samotný kofein a energetické nápoje jsou možná více škodlivé, než by se zdálo.

Tvrdí to američtí vědci. Studie zjistila, že konzumace čtyř plechovek energetického nápoje způsobila u lidí abnormální změny krevního tlaku a srdečního rytmu během dvou hodin.

Vědci tvrdí, že vypití téměř litru komerčně dostupného energetického nápoje vedlo k hlubokým změnám elektrické aktivity srdce a krevního tlaku. Nápoj obsahoval 108 g cukru, což je zhruba 27 čajových lžiček, a 320 mg kofeinu, což je přibližně limit denní doporučené dávky, spolu s dalšími "přírodními" látkami, jako je taurin, ženšen a karnitin.

Vliv na srdce byl významně větší než při pití stejného množství nápoje s ekvivalentním obsahem kofeinu, ale bez cukru a bez přidaných látek. Lékaři z centra US Air Force Medical Center v Kalifornii podle portálu MailOnline informovali, že se rozhodli studovat potenciální vliv na zdraví srdce u energetických nápojů, protože předchozí výzkum ukázal, že je pije 75% vojenského personálu základny.

Jak uvedl časopis Journal of the American Heart Association, na trhu je více než 500 druhů energetických nápojů a výskyt častých návštěv na pohotovosti v souvislosti s jejich pitím, vyvolal otázky o jejich bezpečnosti.

Odborníci sledovali 18 mladých účastníků, které náhodně rozdělili do dvou skupin. První dostala 946 ml energetického nápoje, zatímco druhá dostala kontrolní nápoj obsahující 320 mg kofeinu, 40 ml limetkové šťávy a 140 ml třešňového sirupu v sycené vodě.

Vědci měřili elektrickou aktivitu srdcí dobrovolníků pomocí elektrokardiogramu a jejich krevní tlak před pitím, po jedné, dvou, čtyřech, šesti a 24 hodinách po konzumaci nápoje. Zjistili, že v porovnání s kofeinovou skupinou, dobrovolníci ve skupině s energetickým nápojem vykazovali prodloužení srdeční pauzy o 10 milisekund mezi údery.

„Pokud je tento časový interval, který se měří v milisekundách, buď příliš krátký, nebo příliš dlouhý, může způsobit, že srdce bije abnormálně. Výsledná arytmie může být život ohrožující," vysvětlila lékařka, která se na výzkumu podílela. „Ti, kteří konzumovali energetické nápoje, měli po šesti hodinách mírně zvýšený krevní tlak. To naznačuje, že složky jiné než kofein mohou mít některé účinky na změnu krevního tlaku, ale to vyžaduje další přehodnocení," dodala a připustila, že šlo pouze o malou studii a proto budou na potvrzení výsledků zapotřebí další.

Generální ředitel sdružení britských producentů soft drinků, však tvrdí, že jde o zvláštní závěr, protože kofein v energetických nápojích se neliší od toho v kávě. Kromě toho nejnovější stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin potvrdil bezpečnost energetických nápojů a jejich složek.

Ať tak či tak. Stále platí, že nic se nemá přehánět.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město