Nejčastější chyby při skladování a podávání sýrů. Neděláte je také?
Nejčastěji používání pomocníci při uchovávání potravin jsou potravinová fólie či alobal. Pokud do nich však balíte sýry, riskujete vznik plísní, neboť fólie a alobal zadržují příliš mnoho vlhkosti. A rozhodně to není ta chutná a zdravá plíseň, kvůli které některé druhy sýrů kupujeme.
Co použít, abychom si sýry uchovali co nejdéle?
Mnozí žijí v přesvědčení, že se sýry mohou zamrazovat. Není to tak. Zmrazené se mohou skladovat pouze měkké sýry a sýry s modrou plísní. Některé sýry naopak ani nevyžadují uskladnění v chladničce. Tvrdý sýr může být uskladněn v místnosti, která má teplotu 7-15 stupňů. Měkké a modré sýry by se však samozřejmě měly uchovávat v chladničce.
Jaká je optimální teplota?
Optimální teplota pro uchování sýrů je 7 – 12 °C. Největšími nepřáteli sýra jsou vysušení, extrémní teplo, ale i extrémní chlad, a proto ideálním místem pro jeho uchovávání je tmavý sklep s teplotou okolo 10 – 12 °C a vlhkostí kolem 90 %. Pokud ale bydlíte v bytě, kde takové teploty v žádné místnosti nemáte, nezbývá vám jiná možnost než uchovávat sýry v lednici. Ale i zde platí, že musí být ve správném obalu.
Abyste svůj oblíbený sýr nevytáhli z chladničky potažený nechtěnou plísní, použijte voskový papír. Nemáte-li voskový papír, nahraďte ho obyčejným pečícím papírem. Ten už v dnešní době najdeme téměř v každé domácnosti. Použitím papíru na pečení či voskového papíru zabráníme vysušování sýra a zároveň i zadržování nadměrné vlhkosti. Jak správně skladovat vejce, si přečtěte v našem dalším článku.
Plísňové sýry je dobré skladovat v plastových miskách nebo pod skleněnými poklopy, aby se plíseň nemohla rozšířit na ostatní potraviny. Obecně všechny aromatičtější sýry je lepší dávat do uzavíratelných krabiček, aby vám od nich nenačichla celá lednice. A víte, jak skladují parmazán třeba Italové? Uchovávají ho v chladu zabalený v utěrce.
Jak sýr správně podávat?
Sýr bychom rozhodně neměli jíst hned po vytažení z ledničky. Před servírováním je vhodné sýr nechat alespoň 15 minut ohřát na pokojovou teplotu, aby se v něm rozvinuly všechny chutě i vůně. Podle odborníků je dokonce lepší nechat sýr odležet tak hodinu až dvě. Ideální je pak ukrojit jen takový kousek, který sníte, a zbytek hned vrátit do lednice. Prudké změny teplot totiž sýrům nesvědčí a navíc se v nich při vyšších teplotách mohou začít množit nežádoucí bakterie.