Podzim přináší mnoho zajímavých přírodních plodů. Přichystejte z nich lahodnou hostinu
Mezi nejznámější plody září bezesporu patří šípek. Červené plody, nejčastěji plané růže, najdeme na stráních a slunečných mezích. Sbíráme pouze červené plody, které jdou snadno utrhnout. Šípek v sobě obsahuje spoustu vitaminu C a vitaminu A. Především céčko je pro naše tělo důležité, protože nám dodává v tomto podzimním období důležitou ochranu před chřipkami a virózami.
Kulinářské potěšení
Delikatesní šípková omáčka
Na 4 porce budeme potřebovat:
- 150 g šípků
- 200 ml zeleninového vývaru
- 100 ml červeného vína
- dle chuti pak máslo, cukr, citronovou šťávu, sůl, hřebíček a hladkou mouku
Šípky zbavíme stopek a okvětí. Rozpůlíme je, odstraníme jádřince i s chloupky a důkladně promyjeme studenou vodou. Potom je uvaříme ve vodě doměkka. Nakonec šípky rozmixujeme na protlak. Z másla a hladké mouky uděláme jíšku, zředíme ji vývarem a vmícháme šípkový protlak, červené víno, hřebíček, citronovou šťávu a nastrouhanou kůru.
Podle chuti omáčku osolíme a osladíme. Za stálého míchání ji přivedeme k varu. Po chvíli stáhneme plamen a šípkovou omáčku necháme už jen probublávat. Získáme sametovou omáčku. Šípkovou omáčku podáváme k vysoké (jelen, daněk, muflon), pernaté (bažant, koroptev) a černé zvěřině.
Zdravá lahůdka
Další zdravou surovinou z přírody jsou černé jeřabiny. Plody temnoplodce černoplodého najdeme snad na každé zahrádce, popřípadě blízko lesa, kde dříve byla lidská obydlí. Sbírají se černé, v hroznech rostoucí plody, které jsou sladké. Černé jeřabiny jsou významné pro svůj vysoký podíl vitaminu P, který napomáhá ke zpevnění a zpružnění cévní stěny.
Ochutnejte domácí kompot
Na 2 porce budeme potřebovat:
- 1 kg černých jeřabin
- 500 g cukru krystal
- 300 ml vody
Jeřabiny očistíme, propereme a necháme okapat. Do kastrolu dáme vodu s cukrem, svaříme, a pak nasypeme jeřabiny. Mírně vaříme, až změknou a zesklovatí. Pak je vybereme děrovanou naběračkou, vsypeme do skleniček a zalijeme šťávou. Sklenky uzavřeme, obrátíme dnem vzhůru nebo sterilujeme patnáct minut při osmdesáti pěti stupních Celsia. Můžeme je kombinovat s jablky, hruškami a bezinkami. Vynikající je z tohoto kompotu bublanina.
Chutné černé bobule
Jako poslední, ne však významem, zde uvedeme bezinky. Jsou to černé peckovičky, plné vynikající temné šťávy. A pár jich venku na keřích ještě zbylo. Jsou cenné pro svůj vysoký podíl vitaminu B a C jsou přírodním pokladem. Nikdy však neochutnáváme syrové bezinky, protože lidské tělo na ně není stavěno, jsou mírně jedovaté (zvracení a střevní nevolnost). Avšak po uvaření se stávají lahodnou pochoutkou.
Dejte si bezinkovo-kávový likér
Na 1 litr vody budeme potřebovat:
- 1 kg zralých bezinek
- 1 kg krupicového cukru
- 2 lžičky jemně namleté kávy
- 250 g rumu
Dobře omyté plody bezinek lehce pomačkáme ve větším hrnci, přidáme vodu a cukr a směs za stálého míchání povaříme zhruba 15 minut na mírném ohni. Pak ji přecedíme přes čisté plátno nebo husté sítko, bezinky důkladně vymačkáme a do tekutiny vysypeme mletou kávu, přilijeme rum. Tuto směs promícháme a necháme vychladnout. Hotový likér znovu promícháme a slijeme do láhví, které uzavřeme korkovou zátkou nebo šroubovacím víčkem. Takto uvařený likér uchováváme na tmavém a suchém místě.
Lahůdky z trnek
Trnky jsou skvělým zdrojem vitaminu C. Posílí imunitu a chrání před virózami. Připravte si právě teď lahůdky z trnek. Roste jich všude plno, dalo by se i říci, že se letos přemnožily, tak se do toho můžete pustit.
Dýňová polévka
Samozřejmostí je na podzim dýňová polévka. Dýňová polévka z dýně hokaido je výtečná, sytá, lehce stravitelná a hotová prakticky bez námahy. Uvařte si lahodnou dýňovou polévku, podle našeho receptu. Dýně má vysoký obsah vody, spoustu vlákniny a je skvělá při hubnutí.