Šunka, paštika či tlačenka? Vyrobte si je snadno a levně doma
Už po prvním ochutnání přijdete domácím potravinám na chuť. Okusíte novou kvalitu a budete překvapeni, jak něco tak snadného může úžasně chutnat. V případě masných produktů to platí dvojnásob. Rozhodně to vyzkoušejte, ať vám to jde pěkně od ruky!
Domácí paštika
Budete potřebovat:
- 2 kg vařeného vepřového masa
- 1 kg syrových jater
- 500 g cibule
- 3 vejce
- 4 lžičky hladké mouky
- 1 skleničku mléka
Tučné vepřové maso uvařte a umelte. Vepřová syrová játra také semelte. Česnek oloupejte a utřete. Cibuli oloupejte, nasekejte a osmažte na tuku. Promíchejte játra s vařeným masem a přidejte vejce, hladkou mouku, naběračku mléka a důkladně promíchejte. Okořeňte pepřem, mletým novým kořením, česnekem, citronovou kůrou, muškátovým oříškem a květem, přidejte i trošku skořice a cukru. Podle chuti trochu osolte. Směs na špičkovou domácí paštiku naplňte do skleniček a hodinu vařte.
Kuřecí šunka
Budete potřebovat:
- 1,2 kg kuřecího masa
- 100 ml vody
- 22 g soli
- lžičku moučkového cukru
Maso nakrájejte na různě velké kousky. Sůl rozpusťte ve vodě. Syrové maso vložte do mísy, zalijte vodou se solí a hněťte mixérem s hnětacím nástavcem po dobu asi 15 minut. Během prvních 5 minut se nic neděje, ale pak uvidíte, jak se maso spojuje s vodou a stává se z toho takové bláto s kusy masa.
Po míchání maso naplňte do pytlíku na tlačenku a dejte na 2 dny do lednice. Občas jej otočte, aby se koření dostalo všude. Po 2 dnech šunku vyndejte a vařte kilo masa tak hodinu, aby se voda táhla jako na vývar. Nesmí úplně bublat, ale jen tak perlit. Po uvaření nechejte šunku vystydnout a potom ji nakrájejte na plátky.
Tip
Domácí kuřecí šunku z pytlíku na tlačenku podávejte jako jedinečnou delikatesu k různým příležitostem. Kdo jednou ochutná, už nikdy nekoupí strojově udělanou šunku, protože chuť i cena je nesrovnatelná.
Domácí tlačenka
Budete potřebovat:
- 2 kg libového vepřového masa
- 2 kg vařeného tučného masa
- vepřové nožičky
- 400 g vepřového srdce
- 100 g vepřových jazyků
- 500 g vepřové kůže
- vepřová játra
- 1/2 l vývaru
- 10 g mletého pepře
- 3 g nového koření
- 30 g česneku
- 50 g cibule
- 80 g soli
- majoránku
Pro přípravu tlačenky uvařte maso tak, aby zůstalo poněkud tužší. Játra uvařte doměka, kůže a nožičky hodně doměka. Maso vykostěte a nechte vychladnout. Maso z hlavy zbavte ušních chrupavek, vše nakrájejte na kostky o hraně 1-2 cm, vařená játra na kostičky menší.
Maso z nožiček, kůži a syrová játra pomelte. Vložte do velké mísy, zalijte odmaštěným vývarem, ve kterém jste předtím rozmíchali koření s trochou soli a dobře promíchejte. Směs plňte do pytlíku na tlačenku, dobře zavažte. Vložte do vařící polévky nebo vody, přiveďte k varu a propíchněte čistou špejlí (tím je zbavíte vzduchu). Teplotu snižte na 90 °C a vařte 2-2 1/2 hodiny.
Poctivé domácí sádlo a škvarky
Budete potřebovat:
- syrové hřbetní vepřové sádlo
- sůl
Sádlo nechejte v lednici ztuhnout, aby se lépe krájelo. Pak jej nakrájejte na kostky velké cca 1 x 1 cm. Vložte je do čistého kastrolu. Ten dejte na plotnu nejprve na mírný oheň. Často míchejte, aby se u dna nic nepřichytlo. Jakmile kostky začnou plavat a vypuštěné sádlo vřít, oheň lehce zesilte a škvařte. Sádlo přitom stále hlídejte. Jakmile už přestává bouřlivě vřít a šumět, i hladina se uklidňuje, znamená to, že se už vypařila veškerá voda ze syrového sádla. Oheň snižte na minimum a hned čistou naběračkou odeberte sádlo přes kovový cedník do čisté kameninové nebo porcelánové nádoby.
Přitom vždy škvarky sběračkou v cedníku trochu vymáčkněte a vraťte zpět do kastrolu k dalšímu škvaření. Poslední sádlo, které v kastrole zůstane se škvarky, je tmavší. Slijte jej proto do jiné nádoby. Škvarky ale nechejte stále v původním kastrolu. Zde je doškvařte dozlatova. Při této poslední fázi přidejte ke škvarkům jednu až dvě lžíce mléka. V této fázi se do nich mléko zapeče – škvarky zčervenají, trochu ztvrdnou a příjemně se rozvoní. Pak odstavte, nasypte je do kameninové misky a slabě prosolte. Ke škvarkům nesmí chybět domácí pivo.