Užijte si Vánoce v klidu. Vyhněte se konfliktům mezi blízkými

 Vztahy 
23. prosince 2019 11:26 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Spokojená rodina je základ  Depositphotos
Vánoční svátky nebývají vždy tak idylické, jak si je představujeme. Často je provázejí neshody s rodinou. Kvůli tomu o Vánocích panuje ponurá nálada a všichni jsou zklamaní. Jak se konfliktům o svátcích vyhnout?

O Vánocích se lidé často hádají. Hlavním důvodem je stres, který se v lidech nakumuloval už před Vánocemi. Sami to jistě znáte. Musíte sehnat dárky, stromeček, upéct cukroví, připravit jídlo na štědrovečerní hostinu, uklidit a ozdobit byt. Množství úkolů, které potřebujete mít do Vánoc hotové, je mnoho. Většina rodin chce mít o svátcích všechno dokonalé. Někdy je to ovšem na škodu, protože následkem toho se pak všichni akorát pohádají.

Neřešte Vánoce do morku kostí

Měli byste si uvědomit, že dokonalé Vánoce nestojí za veškerý váš stres. Svátky by měly být hlavně o tom, že prožijete hezké chvíle se svoji rodinou. Opravdu není nutné, aby se u vás všechno blýskalo. Vaše rodina nepotřebuje velkou kupu dárků, ale váš čas.

Nemusíte se hnát za dárky doslova jako blázni. Bohatě stačí, když se všichni podarujete jedním dárkem. Nevyčerpejte veškerý svůj volný čas pečením cukroví, když si ho můžete koupit. Neřešte Vánoce tolik a raději si na dvě hodinky lehněte na gauč. Prospějete tím celé rodině, protože si odpočinete a nebudete tolik vystresovaní. Díky tomu bude méně příležitostí k hádkám.

Nikoho se nesnažte vyprovokovat k hádce

Někdy je to velmi těžké, ale zkuste ostatní členy nekritizovat. Nevytýkejte svým blízkým, že neumyli nádobí nebo nevynesli odpadkový koš. Když to uděláte, patrně se pohádáte. Nechte to být. Pokud budete mít čas, udělejte to vy, a když ne, zůstane u vás menší nepořádek. Klid v rodině je důležitější než dokonale uklizená domácnost.

O svátcích rozhodně nikomu nic nevyčítejte a nevytahujte na povrch staré rodinné křivdy. Když bude mít někdo něco proti vám, zkuste se nenaštvat a rozumně mu vysvětlit, že takové věci teď nechcete řešit. Jedině tak se vyhnete rodinným hádkám.

Najděte si pro sebe klidný kout

Když budete mít pocit, že se schyluje k hádce a vy už se patrně dlouho na uzdě neudržíte, jděte pryč. Můžete jít ven nebo si doma zalézt do nějakého menšího koutku, kde budete mít od všech klid. Tam se vydýchejte a vylezte z něj, až se budete cítit v psychické pohodě.

Do svého koutku se můžete vracet, až budete mít rodinných setkání po krk a budete chtít být chvíli sami. Chvilková samota prospěje každému. Dále čtěte: Chuť na sex o Vánocích roste, ale většinu lidí rozptylují příbuzní.

Témata: hádky, Vánoce, klid, rodina
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela Kirstie Alley, hvězda filmu Kdopak to mluví. Její filmový kolega John Travolta vyjádřil velký...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte