Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem
1. Irsko a Skotsko
Irsko je považováno za místo zrození moderního Halloweenu, jehož původ pramení ze starověkých keltských a pohanských rituálů. Irové dnes slaví Halloween především ohni, hrami a připravují tradiční pokrmy, jako je barmbrack neboli irský koláč s kandovaným ovocem, který obsahuje předměty, s jejichž následným objevením je spojována předpověď budoucnosti. Pokud třeba dívka najde medailonek, bude z ní dle předpovědi jeptiška nebo stará panna.
2. Mexiko
Mexičané slaví od prvního do druhého listopadu Den mrtvých na počest všech, kteří zemřeli. Věří, že o půlnoci 31. října se otevírají nebeské brány a duše zemřelých dětí se vracejí na Zemi, aby se na jeden celý den opět setkaly se svými rodinami. 2. listopadu zase sestupují duše mrtvých z nebe, aby se připojily ke slavnostem.
3. Japonsko
Na konci každého října se v Kawasaki, kousek od Tokia, schází téměř 4000 kostýmovaných halloweenských nadšenců z celého světa na Kawasaki Halloween Parade, což je největší přehlídka svého druhu v Japonsku. Ne každý se však může slavností jednoduše zúčastnit. Halloweenská přehlídka Kawasaki má přísné pokyny a standardy pro účast, takže se musíte přihlásit a zaplatit poplatek před začátkem přehlídky. Podívat se na průvod však můžete zdarma.
4. Hongkong
15. den sedmého lunárního měsíce, tedy přibližně v polovině srpna až polovině září, slaví lidé z Hongkongu festival Hungry Ghost. V několika částech východní Asie lidé věří, že v této roční době duchové znervózní a začnou se toulat světem. Festival je způsobem, jak „nakrmit“ tyto duchy jídlem i penězi, které potřebují pro posmrtný život.
5. Polsko
Polsko slaví podobně jako my Češi. My máme Dušičky, oni Dzień Zaduszny. Začátkem listopadu cestují lidé po celém Polsku na hřbitovy, aby navštívili hroby svých rodinných příslušníků, na které pak umisťují zapálené svíčky a květiny. Na rozdíl od nás nešetří ani modlitbami za zemřelé a následující den se účastní zádušní mše za duše zemřelých.
6. Kambodža
Od konce září do poloviny října se buddhistické rodiny scházejí na oslavu Pchum Ben, náboženského svátku na oslavu mrtvých. Konzumují jídla, jako je například sladká lepkavá rýže a fazole zabalené v banánových listech, a navštěvují chrámy s košíky s květinami a vzdávají tím úctu svým zesnulým předkům. Je to také čas, kdy lidé oslavují starší.
7. Itálie
Svátek všech svatých je v Itálii státním svátkem a lidé během něj navštěvují hřbitovy, aby na hroby svých zesnulých blízkých i úplně cizích lidí položili květiny, obvykle chryzantémy. Italové také vzdávají poctu zesnulým tím, že při západu slunce dávají do okna červenou svíčku a u stolu připraví místo těm duchům, kteří doufají, že je navštíví.
Po celém světě existuje nespočet způsobů, jak oslavit den, ve který vzpomínáme na ty, kteří tu už s námi nemohou být. Nejdůležitější je ale pocit, který udržuje naše blízké neustále v našem srdci. A je jedno, jestli je to během Dušiček, Halloweenu nebo Dne mrtvých. Dále čtěte: Jak vydlabat dýně, aby krásně vypadaly a vydržely co nejdéle.
Zdroj: mentalfloss.com, rd.com.