Jak zlepšit vztahy na pracovišti? Sociolog nabízí pět rad!

 Vztahy 
29. října 2016 10:29 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Stoprocentní recept, jak předejít konfliktům na pracovišti, prý neexistuje. Pokud ale budete dodržovat pár rad, můžete k dobré atmosféře hodně přispět. Ilustrační foto
Hádky mezi kolegy v práci zná asi každý, kdo někdy pracoval v týmu. Sice podle odborníků neexistuje jednoznačný a stoprocentní návod, jak konfliktům na pracovišti zcela předejít, ale pokud se lidé budou držet pěti jednoduchých zásad, rozhodně to dobrým kolegiálním vztahů výrazně pomůže!
Podle sociologa Vojtěcha Bednáře existuje pět praktických tipů, kterých je dobré se držet. "Ani jejich dodržování vám nezajistí stoprocentní úspěch, může vám ale pomoci," říká Bednář.

Neúčastněte se klik a nepodporujte je
Probíhá u vás spiknutí jedněch proti druhým? Je váš tým rozdělen na dvě části, které spolu nekamarádí? Jste buď s Losnou, nebo s Mažňákem? Děláte špatně. I když vnitřní kliky mohou někdy přinést dočasnou stabilitu, dlouhodobě jakýkoli tým, kolektiv, prostě skupinu lidí pouze rozleptávají. To nejlepší, co můžete udělat je neúčastnit se jich, a nahlas a jasně říct, že je nepodporujete.

Stůjte na straně výsledku
Dojde-li k jakémukoli sporu nebo konfliktu, ptejte se nejen na to, kdo je v právu, ale hlavně na to, co se musí stát, aby to přineslo co nejlepší užitek celku. Tj. firmě, organizaci. Málokterý konflikt má jednu stranu v právu a druhou mimo právo, svět nebývá černobílý. Každý je ale nebezpečný, pokud zapomeneme na to, že pracujeme pro firmu a že bychom měli hledat společné dobro spíše než osobní satisfakci.

Pochvalte své kolegy
Pochvala je silná motivace. Pomůže, podpoří, posílí tým. Chvalte, ale chvalte jen tehdy, máte-li doopravdy za co. Atmosféra v týmech, ve kterých se chválí, je pozitivnější, tyto týmy jsou odolnější proti negativním jevům a jsou schopny se lépe vyrovnávat s obtížemi práce. Pochvala ale funguje jen tehdy, stane-li se součástí kultury, nikoli účelovým nástrojem.

Hledejte důvody, proč ano
Něco nejde, nefunguje, nebo je problém? Hledejte důvody, proč by to mělo jít a hledejte řešení. Dejte jasně a před ostatními najevo, že vaše vnitřní nastavení je problémy řešit a ne na ně žehrat. A nejen to. Vyzývejte ostatní k tomu, aby také hledali řešení. Stojí-li váš tým před náročnou výzvou, snažte se jej podporovat, snažte se zdůrazňovat pozitivní výsledek. Že jste pro ostatní za hlupáka? Nebojte se, ve skutečnosti si vás považují.

Podporujte spolupráci s ostatními
Tým, který se uzavírá dovnitř, se může na krátkou dobu cítit pohodlněji, ale je to jenom iluze. Základem úspěšných vztahů je úspěšná spolupráce s ostatními. Podporujte spolupráci s ostatními a uvidíte, že se to pozitivně projeví i dovnitř. Snažte se, aby lidé chtěli spolupracovat s dalšími týmy, s dalšími částmi organizace.

Podle Travise Bradberryho, známého bloggera na Linkedlnu, dělají mnozí lidé i nevědomky chyby, které se pak negativně odrazí na dobré atmosféře na pracovišti. Sestavil dokonce žebříček devíti nejčastějších kiksů. Mrkněte na něj a zamyslete se, jestli se některý netýká i Vás.

1. Podrazy na kolegy
2. Pomluvy
3. Nechlubte se cizím peřím
4. Emoční labilita (vztek, rozčilení, hádky nebo pláč)
5. "Nenávidím tu práci!" (To poslední, co by někdo chtěl v práci poslouchat, je to, jak nenávidíte svoji práci)
6. Vychloubání se
7. Lži
8. Páchnoucí jídlo
9. Spálit mosty? (Práce se točí kolem lidí a konexí. Svrhnout atomovku na všechny své bývalé profesní vztahy je velká chyba)
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda