Zhubnout se dá i ve spánku. A to dokonce o šest kilogramů za tři měsíce. Víme, jak na to
V noci se vyplavuje hormon, který pomáhá zpracovávat živiny a naše ponocování jeho činnost blokuje. Leptin, hormon sytosti, brzdí příjem potravy, a jeho správnou hladinu chrání hluboká fáze spánku REM. Proto je potřeba jej efektivně využít a dodržet pět potvrzených triků.
Koktejl před spaním
Než půjdete spát, dejte si zhruba půl hodiny před tím proteinový koktejl. Výzkum potvrdil, že bílkoviny pomáhají tělu spalovat více kalorií během doby, kdy je v klidu. Bílkoviny také pomáhají opravovat svaly, které se mohly během dne poškodit. No a tady platí přímá úměra. Čím více svalů máte, tím více kalorií v klidu spálíte. A samozřejmě se vyvarujte velkým porcím jídla večer.
Spěte v úplné tmě
Podle jedné studie pobyt v naprosté tmě způsobí, že tělo produkuje hormon melatonin. Ten nejen navozuje spánek, ale taky přispívá k vytváření takzvaného hnědého tuku. Ten na rozdíl od toho „obyčejného“ bílého tuku, který je příčinou vašich pneumatik, tuky naopak spaluje. Vědci si dlouho mysleli, že hnědý tuk mají pouze malé děti, ale není tomu tak.
Večer bez alkoholu
Snažte se vyhýbat večer alkoholu. Pokud si dáte pár skleniček těsně předtím, než půjdete do postele, vaše tělo ho bude trávit během spánku. Tím se zabrání tomu, abyste dosáhli takzvaný REM spánek, během kterého tělo spaluje nejvíce kalorií. Samozřejmě, že sklenička vína neuškodí, ale měla by být alespoň tři hodiny před spaním.
Všechno vypněte
Podle jednoho amerického výzkumu světlo s krátkými vlnovými délkami, což je světlo z obrazovek televizorů, smartphonů, počítačů, ale i nočních budíků, omezuje produkci důležitého spánkového hormonu melatoninu. Navíc dlouhé sledování obrazovky vede k nižším hladinám adiponektinu – hormonu, který reguluje hladinu glukózy v krvi a trávení tuků v těle.
Spěte v chladu
Spánek v mírně chladné místnosti zvyšuje efektivitu ukládání takzvaného hnědého tuku, o kterém jsme psali již výše. Nižší teplota nutí tělo spotřebovávat energii pro své zahřátí a rovnice platí i v noci. Ložnice s 19 stupni Celsia způsobí, že přes noc spálíte o 7 procent energie víc. Není to moc, ale aspoň něco. A hlavně, spěte nazí. I to pomáhá hubnutí. O dalších zdravotních přínosech spánku bez košil a pyžam jsme psali zde.