Vedlejší účinky řepy, o kterých jste netušili. Na co si dát pozor?
Málokdo však hovoří o tom, co může nadměrná konzumace červené řepy lidskému organismu způsobit. Řekneme vám, jaké jsou její možné a zákeřné vedlejší účinky.
Jaké jsou vedlejší účinky řepy?
V první řadě musíme podotknout, že řepa jako taková není špatná ani škodlivá pro lidské tělo. O červené řepě se velmi pochvalně hovoří jako o prostředku proti rakovině a dalším potížím. Škodlivou se může stát v některých případech předávkování řepou, které může nastat, pokud pijete 100 procentní řepový džus každý den. Stále to však nezaručuje, že se vedlejší účinky dostaví. Každý člověk je jiný, ale v každém případě by se řepy nemělo konzumovat příliš moc.
Ledvinové kameny a ohrožena játra
Riziko ledvinových kamenů se týká lidí, kteří s nimi již v minulosti měli problémy. V tomto případě může řepa, bohatá na oxalát, růst kamenů podporovat. Červená řepa je bohatá na magnézium, měď, fosfor a železo, všechny tyto kovy se mohou akumulovat v játrech, což může vést až k jejich poškození. Ohrožena je i slinivka.
Alergie či dna
Alergie na řepu je velmi vzácná, ale pokud ji pro nadměrné užívání dostanete, hrozí vám vznik nepříjemných kožních projevů, jako jsou vyrážky, svědění či pravidelná "husí kůže". Snad nejbolestivějším vedlejším účinkem nadměrné konzumace řepy je dna, která vzniká hromaděním kyseliny močové. Dna může vyústit do velkých bolestí kloubů a vyloučeny nejsou ani vysoké teploty.
Jak známo, nic se nemá přehánět a ani super zdravými potravinami není dobré se bez rozmyslu ládovat od rána do večera. Znáte starý ruský recept, jak pročistit a zregenerovat celé tělo? Více se dozvíte zde.